Az 1,2, . ,100 számoknak hány olyan permutációja van, amelyikben az 1 a 2 előtt van, és van közöttük legalább egy másik szám?

Tudna ebben valaki segíteni? Alapfogalmak megvannak (permutáció, variáció, kombináció), de ez nem áll össze - még a megoldás ismeretében sem, hogy hogyan jön ki.
2019. dec. 15. 13:54
 1/3 anonim ***** válasza:

1-2 egymás után van: 99 lehetőség.


1 megelőzi a 2-t: (100 alatt 2)=4950 lehetőség.


1 megelőzi a 2-t, de nem egymás után vannak, 4950-99=4851 lehetőség.

Minden ilyen 1-2 elhelyezkedéshez 98! féle képpen helyezkedhet el a többi szám.


A megoldás: 4851*98!

2019. dec. 15. 14:14
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. dec. 15. 14:23
 3/3 anonim ***** válasza:
Másik megközelítés; valamilyen úton-módon leírod a számokat 3-tól 100-ig (amire egyébként 98! lehetőséged van). Ez a 98 szám 99 helyet jelöl ki az 1-esnek és a 2-esnek, így 99*98=9702-féleképpen tudod őket elrendezni (ezzel kiküszöböltük azt, hogy egymás mellé ne kerülhessenek). Nem meglepő módon ennek a fele esetben lesz meg a megfelelő sorrend, tehát adott 98 szám mellé 4851-féleképpen tudod az 1-est és a 2-est lerakni, 98! esetben pedig összesen 98!*4851-féle lehetőséget tududnk megszámolni.
2019. dec. 15. 17:27