Hogy kell helyesen megoldani ezt a pH-s feladatot?


Valahogy sosem annyi lesz, mint az órán.


Hány ml 30 tömegszázalékos 0,892 g/ml sűrűségű NH4OH kell egy liter pH=11 oldat előállításához?


Kd(NH4OH) = 1,8*10^-5


A megoldókulcs szerint 7,3 ml.


Köszönöm a segítséget!



2020. jan. 12. 11:03
 1/1 anonim ***** válasza:

NH4OH = NH4+ + OH-

pOH = 14 - pH = 3

[OH-] = [NH4+] = 10^-3

Kd = [NH4+][OH-] / [NH4OH] = 10^-6 / [NH4OH]

[NH4OH] = 0,0556 mol/dm3

Az ammónium-hidroxid teljes koncentráció:

cNH4OH = [NH4OH] + [NH4+] = 0,0556 + 0,001 = 0,0566 mol/dm3

Az ammónium-hidroxid tömege a moláris tömeg alapján:

mNH4OH = nNH4OH ∙ MNH4OH = 0,0566 ∙ 34,05 = 1,927 g

Az ammónium-hidroxid tömeg koncentráció:

0,3 ∙ 0,892 = 0,2676 g/ml

V = 1,927 g / 0,2676 g/ml = 7,2 ml

2020. jan. 12. 15:16