Középiskolai matek - egyenletrendszer?


Valaki eltudná magyarázni hogy pontosan mit, miért csinálok? Mert megoldom, lefirkantom de hogy igazából mit csinálok azt nem tudom azon kívül, hogy megoldom az x-yt.

Vagy ha nem akarok matematikus lenni tegyek rá nagy ívben? De attól még mérnöki pályára mennék.


2020. jan. 21. 10:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer, valakinek így magyaráztam el:

https://www.youtube.com/watch?v=Sv4OXhjYc2w

2020. jan. 21. 10:59
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha többnyire kijön az x, nyugodtan mehetsz mérnöki pályára.
2020. jan. 21. 12:27
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)
2020. jan. 22. 06:03
 4/4 Dagadozó Agy ***** válasza:

Na mi lett? Mentél mérnöki pályára?


A kérdésre a válasz szerintem az, hogy ha van egy mérnöki vagy gazdasági, vagy akármilyen probléma, amit számokkal lehet jellemezni, akkor általában lehet csinálni egy valamennyire jó vagy rossz matematikai modellt. Ez lehet egyenletrendszer. És a megoldások, pl x, y értelmes jelentéssel bírnak, amit a modell segít visszaváltani értelmezhető mennyiégekre. Szóval nem az x, y a lényeg, hanem a kérdés megválaszolása.


Pl: vam egy 100m*20m méretű telek. Minél nagyobb házat akarunk építeni rá, de a beépíthetőség az mondjuk 10%. És másik szabály, hogy minimum 3m helynek kell lenni a kerítés és a ház fala között.


Mekkorák legyenek a téglalap alakú ház méretei?


A matematikai reprezentációja a problémának:


x: ház egyik oldala

y: ház másik oldada

x*y = 0.1*100m*25m - ez az egyenlet a beépíthetőséget reprezentálja

x + 2*3 = 20 - ez a kerítésik mindkét oldalon kimaradó 3m


Az egyenletrendszer megoldása:

x = 14m

y = 250/14 = 17,86m


Tehát nem az x,y az érdekes, hanem az, hogy a telek hosszú kerítésével párhuzamos házfal 17,86m, a merőleges fal 14m hosszú.

2022. febr. 4. 18:31