Le tudnátok vezetni a következő feladatot?

20 dioptriás gyűjtőlencsével állítjuk elő egy tárgy kicsinyített képét.ha a tárgy nagyságát 1 cm-rel csökkentjük a kép nagysága 1 mm-rel lesz kisebb. Milyen távol van a tárgy a lencsétől? (5, 5 cm)

2020. febr. 13. 16:55
 1/1 anonim ***** válasza:

A leképezési törvény:

1/f = 1/k + 1/t (f: fókusztávolság, k: képtávolság, t: tárgytávolság).


A nagyítás: N = k/t = K / T (K: kép mérete, T: tárgy mérete)


Ha az egyik oldalon 1 cm csökkenés a másikon 1 mm csökkenést eredményez, akkor a nagyítás 10-szeres, tehát N=10.


Ezt behelyettesítve: N = 10 = k / t

Ezt átrendezve: k = 10t

Ezt be kell helyettesíteni a leképezési törvénybe:


1/f = 1 / 10t + 1 / t

A dioptria a fókusztávolság (méterben) reciproka.

20 = 1 / 10t + 1 / t (szorzok t-vel)

20t = 0,1 + 1

t = 1,1 / 20 = 0,055 m = 5,5 cm

2020. febr. 13. 20:12