1. a, Hány olyan négyjegyű szám van, amely osztható 3-mal és 9-re végződik?

b, Ha egy számtani sorozat első 51db páratlan sorszámú elemének összegéből kivonjuk az első 50db páros számú elemének összegét, különbségként 2007-et kapunk. Ha ugyanennek a számtani sorozatnak az első 50db páros sorszámú elemének összegéből kivonjuk az első 50db páratlan sorszámú elemének összegét, akkor pedig 2000 a különbség. Határozzuk meg a sorozat 101-ik elemét.


2020. febr. 27. 10:50
 1/6 anonim ***** válasza:

a)Az elő három számjegyből álló háromjegyű szám 3-mal oszható, mert a 9 is osztható 3-mal

A 3-mal osztható háromjegyű számok:

111 = 3*37

114 = 3*38

.

.

.

999 = 3*333


A keresett számok száma 333-36=297.

2020. febr. 27. 11:02
 2/6 anonim ***** válasza:

a1+...+ a99+a101-a2-...-a100=2007

a2+..."a100-a1-...-a99=2000


A két egyenletet összeadjuk,

a101=4007

2020. febr. 27. 11:13
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Az ‘a’ feladatban az a1 102 lett nekem, így összesen 300 olyan négyjegyű szám van, amely osztható 3-mal.

2020. febr. 27. 11:49
 4/6 A kérdező kommentje:
..és 9-re végződik
2020. febr. 27. 11:49
 5/6 anonim ***** válasza:

Én az elsőt máshogyan közelítettem volna meg;

Az első 3-mal osztható 9-re végződő négyjegyű szám az 1029. A következő ilyen tulajdonságú számot úgy kapjuk, hogy hozzáadunk 30-at (ez könnyen belátható a 3-mal való oszthatósági szabályból). Aztán megint, és megint, és megint, egészen 9999-ig.

Tehát van egy számtani sorozatunk, melynek első tagja 1029, utolsó tagja 9999, a differencia 30, és a sorozat tagjainak a száma a kérdés:


9999 = 1029 + (n-1)*30, erre n=300 adódik, tehát 300 ilyen szám van.


Tarcsay úr ott vétette el a számítást, hogy a legkisebb 3-mal osztható szám a 102, és nem a 111.


Az én levezetésem inkább akkor érdekes, hogyha az utolsó számjegy 0-tól, 3-tól és 9-től eltérő, mivel akkor nem tudunk úgy trükközni, ahogyan Tarcsay úr tette.

2020. febr. 27. 12:17
 6/6 anonim ***** válasza:
Igaz, elnéztem. Bocs!
2020. febr. 27. 13:21