Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok válaszolni a következ...

Tudnátok válaszolni a következő kérdésekre légyszíves részletesen?

Figyelt kérdés

Emberismeret és etika tantárgyból a következő kérdésekre légyszíves válaszoljatok :

1.milyen korlátai vannak a szabadságnak?

2. Hogyan függ össze a rend és a szabadság?

3. Szabad - e az az ember aki engedelmeskedik a törvényeknek?

4. Miért jár felelősséggel a szabadság?

5.mi a különbség a döntés és a cselekvés szabadsága között?


Légyszíves segítsetek válaszolni.



2020. ápr. 2. 13:22
 1/1 anonim válasza:

Ha még aktuális:

1. Szabadság korlátai:

Számtalan korlátja van a szabadságnak:

-természettörvényi korlátok pl.: gravitáció

-biológiai korlátok pl.: testfelépítés, hormonok

-szellemi korlátok pl.: nem tudsz elég gyorsan, mindent áttekintve, tökéletesen pontosan gondolkodni

-lelki korlátok pl.: társadalmi norma, neveltetés, elvárásoknak megfelelés, ambíció

-társadalmi korlátok pl.: törvények, szabályok

-csoportnyomás pl.: alkalmazkodás a többiek elvárásaihoz

stb.

Ezek után az a kérdés, hogy van-e egyáltalán szabadság.


2. Attól függ mit értünk rend, és mit szabadság alatt:

Liberális ideológia szerint akkor van rend, ha a szabadságunk addig terjed, amíg más szabadságát nem sértjük. Ez viszont elég relatív, mert lehet, hogy csak akkor sértem más szabadságát, ha bezárom börtönbe, de lehet, hogy már akkor is, ha nem zárom be a börtönbe, hiszen akkor nem mehet be a börtöncellába.


3. Ha az ember lehet egyáltalán szabad (lásd 1. kérdésre a választ), akkor akkor szabad, ha önként engedelmeskedik a törvényeknek, mondjuk azért, mert belátja, hogy szükségesek, ha kényszerből teszi mindezt, akkor már nem szabad.


4. Azért, mert általános etikai alapelv, hogy a tett elkövetőjének kell viselnie a tettei következményeit (ok szüli az okozatot). A szabadság pedig abban áll, hogy szabadon cselekedhetek, tehát a felelősséget is nekem kell viselnem. Ha parancs teljesítésre kényszerítenek, attól függően, hogy mennyire erős a kényszerítés (mennyire csökken a szabadságom mértéke) kerül át a felelősségviselés a parancsolóra.


5. A döntés általában megelőzi a cselekvést (kivétel például a forró tárgytól a kéz elkapása, ahol nincs döntés, mivel idegi reflex, ezért a cselekvés sem szabad), ezért a döntés szélesebb körű. Eldönthetem, hogy cselekszem-e, vagy sem, és ha cselekszem mit teszek. Emellett azt is eldönthetem, hogy hogyan állok hozzá a cselekedetemhez: pozitívan/negatívan. A döntés kevésbé korlátozott, hiszen láthatatlanul az emberi elmében történik meg, jóval kevesebb természeti törvény, társadalmi norma által behatárolva, mint a cselekvés. Például eldönthetem, hogy 9 másodperc alatt meztelenül lefutok 100 métert, de egyrészt meztelenül nem engednek fel a pályára, másrészt lehetetlen ilyen gyorsan futni.

2020. ápr. 14. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!