Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerintem nem helyes a megoldás!?

Szerintem nem helyes a megoldás!?

Figyelt kérdés

[link]


A fenti feladathoz tartozó megoldás, 480.

Ez szerintem nem lehetséges.

Ugyanis ha azt nézzük hogy A és B egymás mellett ül akkor E és F egymás mellett ülve 5helyre tud ülni, majd F-E is 5helyre tud így ülni.

Tehát ez 10lehetoseg, és minden lehetosegnel a maradék 4helyre, 4! Lehetőség van, ami 10*24=240


Mert B-A ülés nem fog változtatni az eredményen, hiszen ekkor ismét olyan ülés mód alakul ami már szerepelt.


2020. ápr. 4. 14:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Tekintsd A és B embert egynek és E és F embert még egy embernek. Így 6!*2!*2! lenne megoldás, de az együttmozgás miatt el kell osztanunk hattal. azaz a megoldás:

6!*2!*2!/6=480 a lehetőségek száma.

2020. ápr. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A 6! az abból jött hogy egynek tekintem (A,B) és (E,F)?

A 2!*2! pedig (A,B), (E,F) hogy ezeket ennyi felekeppen lehet sorba rendezni?

Meg egy kérdés, miért háttal osztom?

2020. ápr. 4. 15:41
 3/14 anonim ***** válasza:

Ez a ciklikus permutáció képlete: (n-1)!

[link]

2020. ápr. 4. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

"Mert B-A ülés nem fog változtatni az eredményen, hiszen ekkor ismét olyan ülés mód alakul ami már szerepelt."


Itt a hiba a számításodban, mert de. Egyébként minden jó.

2020. ápr. 4. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Úgy írtam hogy (B,A), (F,E) nem változtat.

Ha ezt a két part, úgy értem hogy mindkét párban ha megcsereljuk az elemeket akkor ugyanolyan értéket kapunk ami már volt.

Nem egyed A B cserélem fel, Hanem A B és E F et cserelem fel így: B A, F E

2020. ápr. 4. 17:31
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

A-B-t ragasszuk, mert ők együtt ülnek. Ekkor már csak 8-2=6 embert kell rendeznünk, ezt 6!-féleképpen tudjuk megtenni. Igen ám, de A és B kétféleképpen ülhet egymás mellett, ezért még rendeznünk kell őket is, ezt 2!-féleképpen tudjuk megtenni. Végül, mivel kerek asztalról van szó, ezért észre kell vegyük, hogy ha valaki 6-szor cserél helyet, akkor utána az eredeti helyére kerül vissza, tehát ugyanazt a lehetőséget kapjuk, ezért le kell osztanunk 6-al az egészet.


Tehát A-B: (6!*2!)/6-féleképpen ülhet egymás mellett (=240).


A feladat kikötötte, hogy E-F is egymás mellett üljön. Hát akkor ugyanezt ismételjük meg E-F-re és pontosan ugyanezt kapjuk!


Utolsó lépés következik, összegezzük az eseteket:


(6!*2!)/6 + (6!*2!)/6 = 480


Azért összeadás van, mert ÉS kapcsolat van a részeredmények között: "A-B ÉS E-F".

2020. ápr. 4. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Kezdem érteni.

De ha A-B-t vizsgálod akkor miért 6! -al számolsz utána? Hiszen E-F is egynek tekinthető ami így 5! lenne.

2020. ápr. 4. 19:12
 8/14 A kérdező kommentje:

Bocs, de valahogy nem jó a dolog.

Elvégeztem kissebb elem számmal,(6) úgy hogy az összes esetet lerajzoltam. (A,B), (E,F) egymás mellett ül.

Nem szamolhatom ki úgy hogy (4!*2!*2!)/4 mert ekkor 24 jön ki, és a megoldás a lerajzolassal 12.

Mégpedig azért mert ha egyszerre(B,A) és (F,E) ilyenre valtoztatod akkor ezekkel az ülésekkel már az összes ülés létezik, csak visszafelé, ami nem jó, mert nem változik senkinek a szomszédja. Mindenkinek ugyanaz a két szomszédja.

Tehát csak az egyik kettes part alakíthatóm át.

Így néz ki: (4!*2!)/4=12.


Mert a feladat azt írja hogy akkor tekintünk két esetet különbözőnek ha legalább az egyik szomszédja változik.

De ha egy embernek változik András-Bence-rol, Bence-András-ra az ugyanaz a két szomszéd.

2020. ápr. 4. 19:41
 9/14 anonim ***** válasza:

#7:


8 üres hely (szék) van: _ _ _ _ _ _ _ _


A-B-t összeragasszuk, akkor ők két helyet foglalnak el, tehát 6 szék marad, amit ki kell még osztani:


__ _ _ _ _ _


1. helyre kerülhet: 6 ember.

2. helyre kerülhet: 5 ember.

3. helyre kerülhet: 4 ember.

4. helyre kerülhet: 3 ember.

5. helyre kerülhet: 2 ember.

6. helyre kerülhet: 1 ember.


Ez egyszerűbben megfogalmazva: 6!.

2020. ápr. 4. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Értem. De ebben amit írsz benne van az is hogy A-B-C-E-D-F-G-H

És így már E-F nem egymás mellett ül.

2020. ápr. 4. 20:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!