Hogy jön ki a 35 százalék?


,,Egy 15 000 Ft-os cipő ára egy árleszállítás során 9750 Ft-ra csökkent. Hány százalékkal

csökkentették az eredeti árat?"


Az az érdekes, hogy tanórán számoltuk, és a tanárnak is 65 százalék jött ki, viszont megtaláltam a megoldókulcsot, ahol 35 százalékot ír, és akárhogy is számolom, sehogy se jön ki ez a 35.

Szóval nagyon megköszönném, ha valaki segítene.



2020. ápr. 16. 17:39
 1/4 anonim ***** válasza:

Rossz hírem van mindkettőtök számára: Ez bizony 35%-os árleszállítás és semmi bonyolult nincs a kiszámolásában. :)


Klasszikus, gondolkodós módszerrel számolva:


15 000 Ft. 1%-a: 150 Ft. (15000/100)


Hány Ft.-al lett olcsóbb a termék?

15000-9750 = 5250


Ez hány százaléka az eredeti árnak?

5250/150 = 35 => 35%


=> 35%-al csökkentették a termék árát.

2020. ápr. 16. 17:51
 2/4 Andizsuzsi ***** válasza:
55%

Komolyan érettségi?

15000 forintnak a 65%-a 9750. Vagyis az eredeti ár 65%-áért adják most a cipőt.

9750:15000=0,65

100-65=35

Vagyis 35%-kal olcsóbb, mint volt.

(Józan paraszti ésszel első ránézésre is látszik, hogy a 15000 forintnak durva becsléssel az egyharmadát engedték el.)

2020. ápr. 16. 17:54
 3/4 anonim ***** válasza:

Bocs, hamarabb küldtem be:


A 65% úgy jön ki, hogy a 15000-et elosztottátok 9750-el, ez 0,65 => 65%.


Igen ám, de a kérdés nem az volt, hogy az új ár hány százaléka az eredetinek, hanem a fennmaradó rész volt a kérdés, hogy mennyivel csökkent az ár, tehát vagy képzeletben kipótlód a 0,65-öt 1,00-ra, ami 0,35-re jön ki vagy papírra le is írod, hogy nyoma maradjon:


1,00-0,65=0,35 => 35%

2020. ápr. 16. 17:54
 4/4 A kérdező kommentje:

Aztak..XDDD

Örök hálám üldözzön!


Egyébként nekünk a tanár úgy mutatta, meg nekem is ez jutott először eszembe, hogy elosztom a 9750-ben a 15k-t, aztán megszorzom százzal.

Csak amikor kijött ez a 65% kicsit gyanús lett :D

2020. ápr. 16. 17:55