Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 2006 októberi érettségi,8-as...

2006 októberi érettségi,8-as feladat?

Figyelt kérdés

Egy elektrolizáló berendezésben, platinaelektródokat használva vizet bontottunk, és a fejlődő

gázokat az egyes elektródok fölött fogtuk fel. Az elektrolízis közben a gáztereket lezáró

csapok közül az egyik eresztett (a másik jól zárt). Végül leolvastuk a gázok térfogatát és

meghatároztuk a nyomásukat és hőmérsékletüket is:

-az egyik elektródon 50,0 cm3 térfogatú (23,0 °C-os, 115 kPa nyomású) színtelen gáz, amely meggyújtható,

-a másik elektródon 40,0 cm3 térfogatú (23,0 °C-os, 115 kPa nyomású) színtelen gáz, amelynek hatására az izzó gyújtópálca lángra lobban.


Melyik gáz csapja eresztett? A megoldókulcs szerint a hidrogént tartalmazóé, de miért?



2020. máj. 4. 12:24
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem vagyok nagy kémikus, de 2x annyi hidrogénnek kellene lenni mint oxigénnek, gondolom ezért.
2020. máj. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ahogy a kollega írja.

Azt érdemes tudni ugye, hogy hidrogén és oxigén keletkezik, eredetileg 2:1 arányban.

Az első elektródon gyúlékony gáz keletkezik: ez a hidrogén, a másikon égést tápláló gáz keletkezik: ez az oxigén.

Mivel a hőmérséklet és a nyomás megegyezik, ezért a térfogat egyenesen arányos a fejlődő gáz anyagmennyiségének arányával.(pV=nRT)

Tehát látjuk, hogy 5:4 a hidrogén és az oxigén aránya.

Látjuk, hogy hidrogén lett kevesebb, mint vártuk, ezért az a csap eresztett.

2020. máj. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, miután kiírtam a kérdést pár perccel utána sikerült rájönnöm, bár én kiszámoltam az anyagmennyiségeket, ez ugye felesleges volt. Pedig tudom Avogadro törvényét!
2020. máj. 6. 18:23
 4/4 A kérdező kommentje:
Törölni is akartam a kérdést, de nem lehetett teljesen. Sebaj, másnak is segítenek a válaszok, ha esetleg ő is éppen belebotlana...
2020. máj. 6. 18:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!