Hogyan kell ezeket kiszámolni?


Kérlek segítsetek a fizika házimban!!

1, Mekkora annak a pontszerű testnek a töltése, amelytől mért 50 cm távolságban a térerősség 300 N/C nagyságú?

2, Mekkora a feszültség a mező két pontja között, ha miközben az egyikből a másikba egy 0,004 C töltésű test kerül, az elektromos mező munkája 600 J?

3, Mekkora feszültség hatására gyorsul fel 15 m/s sebességre a 10-5g tömegű, 10-8 C töltésű részecske?

4, Szalaggenerátorral feltöltött, egymástól 10 cm távolságban levő párhuzamos lemezek között homogén erőtér van. Mekkora a térerősség, ha a lemezek között a feszültség 5000 V?



2020. máj. 15. 09:15
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Coulomb törvénye:

F = k*Q*q/r^2,

ahol F a q töltésre ható elektrosztatikus erő, Q a kérdéses pontszerű test töltése, r pedig a tőle mért távolság, k pedig a Coulumb-konstans. Osszunk q-val, így a bal oldalon F/q lesz, ami éppen a térerősség Q-tól r távolságra, tehát

F/q = E = k*Q/r^2.

Ebből

Q = E*r^2/k = (300 N/C)*(0,5 m)^2/(8,988e9 N m^2/C^2) = …


2. A feszültség definíciója szerint az elektromos mező töltésen végzett munkája osztva a töltés nagyságával:

U = W/q = (600 J)/(0,004 C) = …


3. Ez már bonyolultabb, már 3 összefüggéshez nyúlunk. Ugye a feszültségből és töltésből fogjuk tudni az elektromos mező munkáját. Ezt kéne valahogy a sebességgel összehozni, de arra van a munkatétel, amiben pont a mozgási energia szerepel. A mozgási energiában meg benne van a sebesség, ami szuper. Szóval munkatétel:

Em1 – Em0 = W,

most (mivel – gondolom – álló helyzetből gyorsítjuk a testet) Em0 = 0.

Em1 = 1/2*m*v^2,

ahol m az adott tömeg, és v az adott sebesség. A W-t pedig kifejezhetjük a feszültség definíciójából:

U = W/q --> W = U*q,

ahol q az adott töltés, U a kérdéses feszültség.

Helyettesítve:

1/2*m*v^2 – 0 = U*q,

q-val osztva pedig éppen a kérdéses feszültséget kapjuk:

U = m*v^2/(2*q) = (10e-8 kg)*(15 m/s)^2/(2*10e-8 C) = …

2020. máj. 15. 11:14
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2020. máj. 15. 12:30
 3/3 anonim ***** válasza:

4. Hogy homogén az erőtér, az azt jelenti, hogy bárhol is legyen benne a q próbatöltés, ugyanakkora F = E*q erővel hat rá. A lemezek közötti feszültség azt fejezi ki, hogy ez az erő mekkora munkát végez a q töltésen:

U = W/q --> W = q*U.

Viszont ezt a munkát a munka mechanikai definíciója alapján is ki lehet számolni, mert tudjuk, hogy az F = E*q nagyságú erő végzi az adott d hosszúságú úton, ami a lemezek távolsága. Még azt kell elhinni, hogy ez az E térerősség és így az F erő merőleges a lemezekre, mert akkor lesz a próbatöltés elmozdulása az F-fel azonos irányú, és így a munka

W = F*d = E*q*d.

Megnézve a két W-t:

W = E*q*d = q*U,

E = U/d = (5000 V)/(0,1 m) = …

2020. máj. 15. 17:59