Sin2X egyenlő 2sinX-vel?

Figyelt kérdés
Ha nem,miért nem?Elég átláthatatlan nekem ez a trigonometria :(
2010. aug. 2. 11:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem egyenlő. De egy hasonló, de már igaz formula:


sin(2*x)=2*sin(x)*cos(x)

2010. aug. 2. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha a ,,miért nem?'' kérdést úgy kell érteni, hogy szeretnél egy fizikailag is szépen érzékelhető, szemléletes modellt látni ellenpéldaként, akkor az alábbira gondoltam egyelőre:


Van egy egységnyi hosszúságú mutatónk amely mondjuk épp vízszintesen jobbra mutat. Elfordítjuk mondjuk 30°-kal, az óramutató járásával ellentétesen, szóval pozitív irányba: ↺.


Persze ennek folyamán a mutató hegye nemcsak befelé mozdul,hanem egyben meg is emelkedik, az eredeti vízszintes szintjéhez képest valamekkora magasságban lesz. Mintha egy gömbölyű lejtőn gördülne fölfelé. A mutatóhegy így végül elért új magassága egyezik meg számértékben a szóbanforgó elfordulási szög sinusával.


Most képzeljük el, hogy az immár 30°-kal elfordult mutatóra (előzetes visszacsévélés nélkül) még újra ,,ráfordítunk'' 30° elfordulást (ugyanabba az irányba). A mutató még nem ,,fordul át'' a ,,csúcson'', mégcsak nem kerül derékszögbe sem, egyszerűen csak tovább fordul befelé és felfelé is. Az új magassága tehát immár ennek az új, kétszeres, 30° + 30° = 60° szögnek lesz a sinusa.


Most jön a lényeg. Vajon a második ,,ráfordítás'' során UGYANAKKORA MÉRTÉKBEN emelkedik-e tovább a mutató, mint amennyi az legelső fordítás során elért magasságemelkedése volt?


Ha magunk elé képzeljük a mutatót forgása közben


[link]


akkor láthatjuk, hogy a második elfordulása során a mutató immár egy jóval ,,lankásabbb'' lejtőn gördül felfelé, mint a legelső fordulás során. Először még szinte ,,falat kellett másznia'', de másodjára már csak lankás lejtőt (hiszen egy negyedkör felfelé lankásodik, legfelül már egész vizszintes, csak legtökalul meredek.


Ezért a ,,plussz'' emelkedésének mértéke is kisebb a második ,,ráfordulás'' során, mint a legelső magasságemelkedése volt.


Az első magasságemelkedés egyszerű számbeli megkétszerezése tehát TÚLBECSÜLI az együttes végső magasságemelkedést:


Ha α < 45°, akkor sin 2α < 2⋅sin α


Mindez persze nem bizonyítás volt, csak afféle fizikai modellel való szemléltetés.

2010. aug. 2. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Javítás:


Ha 0 < α < 45°, akkor sin 2α < 2⋅sin α

2010. aug. 2. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem mondom, hogy csak éppen ezek között a szög határok közt teljesül az egyenlőtlenség, tehát ezt nem kell valami végsőkig lecsiszolt szép alakú tételnek tekinteni. Csak azért írtam pont ezeket a határokat, mert a fenti fizikai modell ezt az előfeltételezést hordozza magában (a pozitív forgásirány, és a felül át nem bukó mutató éppen a 0° és 45° közé esést jelenti).
2010. aug. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ!


Világos most már a dolog,nagyon érthetően és képletesen fogalmaztad meg.


Még egyszer köszönöm,hogy fáradoztál vele!

2010. aug. 2. 16:32
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon szívesen, és én is köszönöm szépen a biztatást.
2010. aug. 2. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!