1dl 35%-os hidrogén-peroxidot akarok hígítani, hogy 3%-os oldatot kapjak. Mennyi vizet kell hozzáadnom, hogy megkapjam az oldatot?


2020. júl. 13. 22:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
35/100 X 3
2020. júl. 13. 22:16
 2/12 A kérdező kommentje:
Részletesebben lehet?
2020. júl. 13. 22:19
 3/12 A kérdező kommentje:
Tehát 100ml vízhez 10,05ml hidrogen peroxid kell?
2020. júl. 13. 22:26
 4/12 anonim ***** válasza:
az 1 válasza szar, nyilván 1 dl 35%-ost felöntöd vízzel 1 literre kapsz 3,5%-ost
2020. júl. 13. 22:33
 5/12 anonim ***** válasza:
87%

Rengeteg ilyen kérdést lehet itt olvasni.


Az ilyen keverési, hígítási, stb. problémák megoldására találták ki a pofonegyszerű KEVERÉSI EGYENLETET.


Ez így néz ki: a*x + b*y = (a + b)*z


ahol: "a" az egyik anyag térfogata,

"x" a koncentrációja,

"b" a másik anyag térfogata,

"y" ennek a koncentrációja,

és "z" a keletkezett oldat koncentrációja.


A te kérdésedben ez így néz ki:


100 ml * 35% + ? ml * 0% = (100 ml + ? ml) * 3%


a kérdőjellel a hozzámérendő vízmennyiséget jelöltem.


Ha megoldod ezt az egyszerű egyenletet, megkapod hogy 1066,6 ml vizet kell hozzáöntened a 100 ml 35%-os Hidrogén-peroxid oldatodhoz, hogy 3%-os oldatod legyen.

2020. júl. 13. 23:00
 6/12 anonim ***** válasza:
0%

"Az ilyen keverési, hígítási, stb. problémák megoldására találták ki a pofonegyszerű KEVERÉSI EGYENLETET."


És ez honnan jött? Vagy honnan lehet tudni, hogy ez a jó egyenlet?

Egyszerűbb lenne a mögöttes gondolatmenetet leírni, hogy később bármikor meg tudjon oldani ahelyett, hogy egy semmitmondó képletet előhúzol a semmiből.

2020. júl. 13. 23:04
 7/12 anonim ***** válasza:
38%

Kedves hatos.


Talán érdemes lett volna iskolába járnod.


Ott sok ilyen "semmitmondó" képletet megtanulhattál volna...


De ha valamit nem értesz, inkább kérdezz, mint hogy butaságokat irkálsz :)

2020. júl. 13. 23:10
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
Mégis mi butaság, amit írtam, te nagyon agyoniskolázott? ...
2020. júl. 14. 01:31
 9/12 Fizikakedvelő ***** válasza:
77%

"Keverjünk össze két(m1 és m2 tömegű) oldatot, melyek w1 és w2 tömegszázalékos összetételűek.


Az új oldat

tömege: m1+m2(azaz összeadódnak)

összetétele: w3(m/m%-ban)


Az egyes oldatokban lévő anyagok oldott tömege(x, y, z):


az 1. oldatban:


x/m1 = w1/100


így


x = w1*m1/100


a 2. oldatban:


y/m2 = w2/100


így


y= w2*m2/100



az új, azaz a 3. oldatban:


z/(m1+m2) = w3/100


így


z = w3*(m1+m2)/100



Másfelől tudjuk azt, hogy x+y=z

Ebbe az összefüggésbe az ismert adatokat behelyettesítve:


m1*w1/100 + m2*w2/100 = (m1+m2)*w3/100


Illetve egyszerüsítve a


m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w3


egyenlethez jutunk

Ez az ún. "keverési egyenlet".... "


Villányi Attila: Ötösöm lesz kémiából

Műszaki Könyvkiadó


A "semmitmondó" képlet levezetése.

2020. júl. 14. 12:53
 10/12 anonim ***** válasza:

Akkor nézzük, hogyan lehet józan paraszti ésszel megoldani;


"1dl 35%-os hidrogén-peroxidot akarok hígítani, hogy 3%-os oldatot kapjak. Mennyi vizet kell hozzáadnom, hogy megkapjam az oldatot?"


Az oldatban 1*0,35=0,35 dl hidrogén peroxid (oldott anyag) van.

Ha ehhez x deciliter oldószert öntünk, akkor az oldott anyag mértéke nem változik, az oldat 1+x deciliteres lesz, így 0,35/(1+x)*100 tömegszázalékos lesz. Nekünk 3%-ra van szükségünk, tehát azt az x-et keressük, amelyre ennek értéke 3, tehát:


0,35/(1+x)*100 = 3, ez az egyenlet könnyen megoldható.


Másik megközelítésben; az 1+x deciliteres oldat 3%-os, és 0,35 oldott anyagot tatralmaz, így ez az egyenlet írható fel:

(1+x)*3/100 = 0,35


Könnyen észrevehető, hogy a két egyenlet ekvivalnes egymással.


Ha táblázattal csinálja meg ezt az ember, sokkal látványosabb, hogy hogyan alakulnak a dolgok.


Lehet látni, hogy mindenféle "varázsképlet" ismerete nélkül is ki lehet számolni, egyszerű matematikai összefüggéseket (mint a százalékszámítás) felhasználva.


A keverési egyenlet bonyolultabb feladatoknál lesz érdekes, nem ennél az alapfeladatnál. Majd, ha érti a lépéseket, akkor lehet előhúzni a képletet. Látható, hogy a kérdező ezzel nincs tisztában, ezért mondtam, hogy "semmitmondó" a képlet.

2020. júl. 14. 18:31
1 2