Spagetti -vel/-val?

Figyelt kérdés
2020. aug. 8. 12:07
 1/7 anonim ***** válasza:
90%
Vegyes hangrendű szó az utolsó szótagban lévő magas magánhangzó számít, ezert a toldalék is magas hangrendű. A helyes alak spagettivel. De igazából mind1 azt használd amelyik jólesik.
2020. aug. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
35%
Ez olyan mint a seprű söprű, zsemle zsömle ki hogy hívja
2020. aug. 8. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%

Nem tudom miért törölték a válaszom, de akkor megint:


Nem olyan, mint a zsömle. Az első leírta, miért a "spagettivel" alak a helyes. Ezt kell használni, ez nem szabadon választható.

2020. aug. 8. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Pörköltöt vagy pörköltet?
2020. aug. 8. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
60%
et, mert öt végződés nincs
2020. aug. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 chtt ***** válasza:
100%

Talán pont a héten írta itt valaki a GyK-n, hogy a vegyes hangrendű szavaknál általában az első szótag a mérvadó, talán azért mert a magyarban oda esik a hangsúly. Azért jegyeztem meg, mert ez soha eszembe sem jutott, a szabályt nem ismerem, és tapasztalataim szerint ki-ki úgy használja, ahogy a fülének kellemes... Nekem pl. mindegy, mindkettő jól hangzik, és úgy tűnik, az MTA helyesírója osztja a véleményem. :D

[link]

[link]

2020. aug. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ötös! Szerintem van -öt végzödés.

Főnököt. :)

A kötőhangok lehetnek a,o,e,ö.

Kanalat.

Borsot, fánkot, ablakot.

Szekeret, szendvicset.

Főnököt, könyököt.


Magánhangzó harmónia miatt a tisztán mély magánhangzós szavak a vagy o kötőhangot, a tisztán magasok pedig e vagy ö-t.

Vegyesek általában(!) mélyet kapnak. Azonban nincs konkrét szabályszerűség rá.


Azt se lehet elmondani a szó elemeiből, hogy ha mély, mikor a-t, mikor o-t használunk, illetve hogy ha magas, minor használunk e-t, és mikor ö-t.

Gázos, gázok.

Házas, házak.

Mindkettő szótó egyetlen magánhangzója az "á", mégis a "gáz" szó a ajakkerekítéses kötőhangokkal szimpatizál, a "ház" pedig az ajakrésessel. Ezt, hogy a mély/magas magánhangzókon belül mikor használunk az ajakrésest (a ha mély, e ha magas), vagy mikor ajakkerekítésest (o ha mély, ö ha magas) nem lehet megállapítani a szó magánhangzóiról.


Spagetti vegyes szó, o ö kötőhangok borzasztóan hangzanak, de:

Spagettival, spagettivel,

Spagettissal, spagettissel.

Egyik ajakréses sem hangzik rosszul. Használd azt, amelyik jobban a nyelvedre esik. :)

2020. aug. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!