Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem hogy hogyan kell megoldani egy ilyen feladatot? (elektrolízis)

Figyelt kérdés

Pl.

Cink(II)-klorid oldatot elektrolizálunk grafitelektródok között.

Cu2I oldatot elektrolizálunk -II-

ZnSO4 oldatot elektrolizálunk


Mik az elektrolízis termékei (anódon és katódon külön-külön)

Katód és anódreakció meghatározása


Légyszíves részletesen magyarázd el hogy mit miért hogyan kell csinálni.



2020. okt. 13. 18:04
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nos.


Elektrolizáló cellában az anód a negatív, a katód a pozitív oldal.

Az anódon oxidáció, a katódon redukció megy végbe.

Ezen kívül fontos, hogy az összetett anionok leválása helyett vízbontás megy végbe az anódon (legalábbis ezen a szinten amit neked tudnod kell). A katódreakciókkal pedig az a helyzet, hogy azok a fémek, amelyeknek a standard potenciáljuk -0,83V-nál pozitívabb kiválnak az elektródon, amelyeknek negatívabb, azok helyett katódos vízbontás megy végbe. (ezek grafit elektródok esetén igazak, higany elektród esetén kiválik a fém nátrium, ennyit még jó, ha tudsz)


Arra figyelj, hogy úgy rendezd a két elektródon végbemenő reakciót, hogy ugyanannyi legyen az elektron felvétel, illetve leadás, mert a folyamat közben nem eszi meg a tehén az elektronokat, és a tyúk sem tojik bele plusz elektront, a sztöchiometria itt is fontos.


Vízbontási reakciók:

(-) A: H2O-->0,5O2 + 2H+ + 2e-

(+) K: 2H2O + 2e- --> H2 + 2OH-


Ebből jól látszik, ha szummázod a két egyenletet az egész cellára vetítve ez történik:

2H2O-->2H2+O2 (Azaz két mol víz bomlik 1 mol O2-re és 2 mol H2-re-->FONTOS!)


Nem oldom meg a feladatodat, de írok példákat:


NaCl:

A: 2Cl2- --> Cl2 + 2e-

K: 2H2O + 2e- --> H2 + 2OH-


CuSO4:

A: H2O --> 0,5O2 + 2H+ + 2e-

K: Cu2+ + 2e- --> 2Cu


KNO3:

A: H2O --> 0,5O2 + 2H+ + 2e-

K: 2H2O + 2e- --> H2 + 2OH-


AgCl:

A: 2Cl- --> Cl2 + 2e-

K: 2Ag+ + 2e- --> 2Ag


Ez alapján a 4 példa alapján szerintem megérted a lényeget. Még egy tipp: alkáli fémek, alkáli földfémek és az alumínium standard potenciálja alacsonyabb -0,83V-nál.

A Faraday-törvényeket még nézd hozzá, számoláshoz kelleni fognak.


Remélem dióhéjban el tudtam magyarázni a lényeget.

2020. okt. 14. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!