Valaki meg tudja oldani esetleg?


a,Hányféleképpen állítható sorba 3,4,5,...,n agyagkatona?

b,Hányféleképpen ülhet le a kerekasztalhoz 2, 3,...,n egyenrangú lovag?

c,Ha Artúr király leült a kerekasztalhoz, akkor hányféleképpen ülhet az asztalhoz további 2,3,...,n lovag?

d,Hányféleképpen ülhet le egymás mellé egy padra a várúr 4 apródja és az úrnő 3 udvarhölgye, ha az udvarhölgyek egymás mellett ülnek?

e,A kis herceg hányféleképpen állíthat sorba 3 egyforma ólomhuszárt,és 2 egyforma ólomdarabontot?



2020. nov. 13. 12:19
 1/6 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

a, ha az agyagkatonák mind különböznek, akkor a megoldás:


3 agyagkatona 3! = 3*2*1 = 6-féleképpen állítható sorba.

4 agyagkatona 4! = 4*3*2*1 = 24-féleképpen állítható sorba.

5 agyagkatona 5! = 5*4*3*2*1 = 120-féleképpen állítható sorba.

n agyagkatona n!-féleképpen állítható sorba.

2020. nov. 13. 12:21
 2/6 A kérdező kommentje:
meg tudnád mondania b,c,d,e-t is kérlek?
2020. nov. 13. 12:27
 3/6 A kérdező kommentje:
@Adrian.Leverkuhn
2020. nov. 13. 12:56
 4/6 anonim ***** válasza:

b) Ciklikus permutáció: n különböző dolog (n-1)!-féleképpen rakható egymás mellé.

c) Artúr király a permutáció szempontjából a kerek asztalból egyenes asztalt csinál, így n darab lovag n!-féleképpen tud leülni.

d) Az udvarhölgyeket egynek tekintjük, így 5!-féleképpen tudnak leülni, viszont a három udvarhölgy 3!-féleképpen ülhet le egymás mellé, így 3!*5!=720-féle ülésrend lehetséges.

e) Ismétléses permutációval: 5!/(2!*3!)=10.

2020. nov. 13. 13:20
 5/6 A kérdező kommentje:

,

Lehetne kicsit érthetőbben kérlek?

2020. nov. 13. 13:26
 6/6 anonymousreview60 ***** válasza:
Szuper magyarázatok.
2020. nov. 13. 15:51