Tömegszázalék számítás, kémia?


Sziasztok, valaki tudna segíteni, aki jobban jártas ebben a témában?

Nekem eddig csak egy olyan órám volt, ahol ezt vettük és nagyon döcögök vele:(

Előre is köszönöm!


1. Hány 5m%-os oldattal kell felhígítani 600g 80m%-os oldatot, 15m%-osra?


2. Hány kg 12m%-os oldatból kel 50kg vizet ledesztilálni, hogy a kapott oldat 20m% legyen?


3. Hány m%-os oldat keletkezik, ha 50g bóraxot 350g glicerinbe feloldunk?


4. Milyen töménységű sóoldat keletkezik, ha 350g 8m%-os sóoldathoz még 50g konyhasót adunk?


5. Hány m%-os azaz oldat, amelynek 120 grammja NaHCO3-ot tartalmaz?


6. Milyen koncentrációjú oldat keletkezik, ha összeömtünk,

a, 20g 30m%-os és 40g 60m%-os oldatot?

b, 12g 70m%-os és 3g 20m%-os oldatot?


7. Hány g desztillált vízzel kell felhigitanunk 50g 92m%-os alkoholt, hogy 20m%-os arcvizet kapjunk, és hány g arcvizet készíthetünk ily módon?



2021. jan. 10. 18:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg:


A tömegszázalék azt jelenti, hogy az oldat tömegének hány %-a az oldott anyag tömege.

Például egy 300 gramm tömegű oldat 25%-os, akkor az oldott anyag tömege a 300 gramm 25%-a, vagyis 300*(25/100)=75 gramm.


Tehát nem kell mást használni, csak százalékszámítást. Legalábbis az első 5 feladatnál és a 7-esnél.


A 6-osnál arra kell odafigyelni pluszban, hogy ezeket összeöntjük, így az oldatok tömegei és az oldott anyagok összeadódnak. Ha ezt kiszámoltuk, akkor csak annyi a kérdés, hogy a kapott oldott anyag tömege hány százaléka az oldat tömegének.

2021. jan. 10. 18:18
 2/4 anonim ***** válasza:

1. Keverési egyenletet kell használni: m1*w1 + m2*w2=(m1+m2)*w3 (m a tömeg, w a százalék.)

m1=600 g

w1=80%

m2=?, w2=5%

w3=15%

Tehát 600*80+5x=(600+x)*15

Ebből ki kell fejezned x-et.


2. Ezt ugyanezzel a keverési egyenlettel ki tudod számolni, a ledesztillált víz az ugye 0%-os lesz.


3. m%= m(oldott anyag)/m(oldat)*100. 400 g oldatod lesz és 50 g oldott anyagod.


4. Kiszámolod a 350 g 8%-át, ennyi oldott anyagod van az oldatban. Ehhez hozzáadod az 50g-ot, ennyi oldott anyagod lesz, ha belerakod az 50 g sót. Az előző képlettel kell számolnod és figyelembe kell venned, hogy mivel beleraktál még 50 g anyagot így az oldatod tömege 400 g lesz.


5. Ezt nem értem, nem hagytál ki valamit?


6. Az 1.feladatban lévő keverési egyenlettel kell kiszámolnod.


7. Itt is. m1=50g, w1=92%, m2=?, w2=0% (mert desztillált víz), w3=20%. m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3, m2-t kell kifejezned az egyenletből.


Remélem, sehova nem írtam hülyeséget. :)

2021. jan. 10. 18:30
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én annyit kifogásolnék, hogy előbb az alap számításokat kellene normálisan megtanulnia, utána előcitálni a keverési egyenleteket.

De kinek mi.

2021. jan. 10. 18:32
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, ment a zöld pacsi!😊


#3 Az lenne a legjobb... de eddig 2x 4 órám volt, egyik szeptemberbe utóbbi meg múlt héten, és így belecsapott a közepébe a kémia tanár, mert most hónap végén alapozó vizsgánk lesz, amiben ilyen számításos feladatok is lesznek, hozzá teszem több kémia óránk már nem is lesz... de sajnos az OKJ-be úgy nyúltak bele, hogy csak akkor lehet gyakorlati helyre menni, ha leteszünk egy fél évi alapozó vizsgát...persze mi vagyunk a teszt alanyok és elég sz*rul áll a helyzet, de ez van!

2021. jan. 11. 12:17