Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Minek nevezzük azt, amikor...

Minek nevezzük azt, amikor azt mondjuk, hogy ,,az asztal meg van terítve", ahelyett hogy ,,megterítették az asztalt"?

Figyelt kérdés

2021. jan. 15. 09:03
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szenvedő szerkezet.
2021. jan. 15. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
50%
Ezt a német nyelvben passzív szerkezetnek nevezik, viszont ott nyelvtanilag tényleg helyes.
2021. jan. 15. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Németben, angolban, stb. gyakoribb, a magyarból már szinte eltűnt. DE: A Józsi megint be van rúgva. - használjuk.
2021. jan. 15. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
64%

#2: Miért sugallod azt, hogy ez magyarul nem helyes nyelvtanilag? Pl.:

Vacsoravendégeket vártam, már minden készen volt, az asztal is meg volt terítve, amikor hívtak, hogy nem tudnak jönni.

Ebben a mondatban kifejezetten zavaró lenne helyette azt mondani, hogy "az asztalt is megterítették" -- Kik?

Persze, mondhatná erre valaki, hogy miért nem E/1-ben mondtam: "az asztalt is megterítettem". Azért nem, mert nem a cselekvésre magára, hanem a cselekvés eredményeként létrejövő állapotra akartam a hangsúlyt helyezni, az volt számomra és a közlendőm szempontjából fontos.

És éppen ilyenkor jön jól a szenvedő szerkezet, szóval nem kell azt kárhoztatni! Megvan annak a magyarban is a helye és az ideje, ahogy #3-as is írta.


A szerkezet viszont nem egyezik meg a németben, angolban, spanyolban, stb. használt szenvedővel, mert azok mind melléknévi igenevet használnak ("megterített"), mi meg határozóit ("megterítve"). Ráadásul a német szenvedőnek eleve két – eltérő jelentésű – fajtája van (Der Tisch wurde gedeckt, Der Tisch war gedeckt), szóval ne tessék ezt germanizmusnak titulálni, mert nem az. Inkább tekintsünk rá büszkén hungarikumként! ;)

2021. jan. 15. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

Germanizmusnak.

(A macska fel van mászva a fára.)

2021. jan. 16. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 Az anyós fel van akasztva a fára?


Magyarban is vannak igék, aminél nem germanizmus a szenvedő szerkezet.

2021. jan. 16. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!