A 2-butanol (A) dehidratàciós reakció egyenlete?


2021. jan. 21. 15:37
 1/2 Z003 ***** válasza:
100%
2021. jan. 21. 16:08
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez alapvetően a Zajcev szabály alapján megy: onnan hasad le a H ahol eleve kevesebb van és ebből lesz a főtermék.

De hozzá kell tenni, hogy minden reakcióút megvalósul ahol vízkilépésre van lehetőség, így mindig olefinek izomer elegye képződik.

CH3-CH(OH)-CH2-CH3 -- -H2O --> CH3-CH=CH-CH3 (~85 %) + CH2=CH-CH2-CH3 (~15 %)

Megjegyzés: az intramolekuláris (molekulán belüli) vízkilépés mellett megvalósulhat az intermolekuláris (molekulák közötti) vízkihasadás is éterképződés mellett, de ez inkább a primer alkoholokra jellemző. Azonban megérdemli hogy megemlítsem.

2021. jan. 21. 18:40