Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan mutatható ki folyadékba...

Hogyan mutatható ki folyadékban az alkohol jelenléte?

Figyelt kérdés

Létezik indikátora az alkoholnak, boltban kapható levegőszondán kívül?

Mivel reakcióképes? Mivel állapítanád meg, hogy van egy pohár vízben?

Értékelem a humort, mégis a beleiszokkal kíméljetek, az itt most nem játszik. :)



2020. szept. 26. 10:32
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Rézdrótot lángba teszed, aztán be a vízbe, ha újra vörös lesz, akkor van benne.

2020. szept. 26. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha például valamilyen vélhetően alkoholos ital alkohol tartalmát szeretnéd lemérni, akkor fokolóval. Olcsó kb. 2-3000Ft.

Kicsivel drágább, de talán pontosabb is valamivel az optikai elven működő refraktométer. 15-20000FT.

2020. szept. 27. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Phoney ***** válasza:

Nem konkrét kimutató módszerek, de az egyszerűbb gyakorlati megoldások:


A fajsúly megmérése (akár merülőfokolóval, akár tömeg/térfogat alapján) akkor működik, ha nincs/alig van benne más anyag. (Pl. a cukor úgy elviheti, hogy akár egy édes bor fajsúlya is megegyezhet a tiszta vízével.)


Ha van alkalmas hőmérőd, akkor 100 °C alatt lesz a forráspontja. 5% alkoholtartalommal pl. 96 °C. (Az alkohol nem fog felforrni benne a 78 °C-os forráspontján.) Ez persze 1-2% esetén már nem túl megbízható módszer, hogyha nem tiszta víz-etanol elegyed van.


+1: nem tudom, ez milyen alacsony alkoholtartalomig működik, de az alkoholos italok forrása igen apró, pezsgésszerű buborékokkal kezd, nem pedig olyan zubogósan, mint a tiszta vízé. Ez viszont pl. savaktól is előfordulhat.

2020. szept. 27. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"A fajsúly megmérése (akár merülőfokolóval, akár tömeg/térfogat alapján) akkor működik, ha nincs/alig van benne más anyag. (Pl. a cukor úgy elviheti, hogy akár egy édes bor fajsúlya is megegyezhet a tiszta vízével.)"

Ez valóban így van, a cukor tényleg befolyásolja a mérés pontosságát a normál fokolónál. Csináltam tavaly meggybort. Elég édesre sikerült. Megmértem fokolóval, alig mutatott alkohol tartalmat. Na jól meghúztam, hiszen nem árthat.

Sikerült úgy bekúrnom, hogy nem bírtam lábra állni!

2020. szept. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:

Csak megjegyzés, ugyan van láthatóan jó néhány módszer az alkoholtartalom kimutatására, de egyik sem képes biztonsággal az etil- és metil-alkohol szeparált kimutatására.


Szóval azt nem fogod tudni, a kettőből melyik van benne, illetve milyen arányban.

2020. szept. 28. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek
2020. okt. 9. 11:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!