Számítsa ki a kloridion hidratációs energiáját a következő adatokból ? A stroncium-klorid rácsenergiája 2153 KJ/mol, az oldáshője -46,7 KJ/mol a stroncium hidratációs energiája -1480KJ/mol


Kélek valaki vezesse le

Nagyon köszi



2021. jan. 22. 12:09
 1/6 anonim ***** válasza:
29%
Born-Haber körfolyamat segít.
2021. jan. 22. 12:29
 2/6 anonim ***** válasza:
16%
ha már olyan kafa gyerekek vagytok hogy pár perc alatt lehúztatok 0-ra miért nem vezetitek le a kérdezőnek? :)
2021. jan. 22. 13:47
 3/6 anonim ***** válasza:
ne etesd a trollokat
2021. jan. 22. 14:41
 4/6 A kérdező kommentje:
Az a probléma hogy sajnos nem tanították nekünk a Born Haber-t 😐
2021. jan. 22. 18:20
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem az a próbléma hogy nem tanultátok hanem hogy amúgy se tudnád vele kivfejezni. D NMR kolléga csak bírt valami a témát érintő elméletet, ő se tudná azzal megoldani.
2021. jan. 22. 20:14
 6/6 anonim ***** válasza:
17%

Öntsünk tiszta vizet a pohárba és remélem hogy a trollok is jóllaktak már :).

Ha nem is tanultátok a Born-Haber ciklust, megjelent már az emelt kém érettségiben (2016 okt. 9. számítás):

[link]

amivel valóban nem tudom megoldani ahogy előző kolléga írja, de valamire rávilágít. Arra, amit már a Hess tétel kijelent: adott reakció energiaváltozása csak a kezdeti és végállapottól függ és független attól az úttól amelyen végbemegy.

Ennek alapján a stroncium-klorid oldathoz 2-féle úton lehet eljutni:

1. A rács felbontásával keletkező gázállapotú (!) ionok hidratálásával:

SrCl2(sz) = Sr2+(g) + 2 Cl-(g)

Ur = +2153 kJ/mol

Sr2+(g) + 2 Cl-(g) = Sr2+(aq) + 2 Cl-(aq)

∆H(Sr2+) = -1480 kJ/mol

∆H(Cl-) = ? kJ/mol

2. A rács feloldásával:

SrCl2(sz) = Sr2+(aq) + 2 Cl-(aq)

∆H = -46,7 kJ/mol

A Hess tétel alapján 1. és 2. reakcióutak energiaváltozása azonos (1 mol SrCl2-re írom fel nem akarok tökölni a kJ/mol mértékegységekkel):

+2153 + -1480 + 2 ∙ ∆H(Cl-) = -46,7

∆H(Cl-) = -359,8 kJ/mol

A pontatlan középiskolás adatok miatt nem ugyanaz az érték de le lehet ellenőrizni, és lőn ... XD:

[link]

2021. jan. 23. 06:24