Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt hogyan bizonyítsam be? Ha...

Ezt hogyan bizonyítsam be? Halmazok??

Figyelt kérdés

1. Bizonyitsuk be hogy A halmaz reszhalmaza B halmaznak, és B reszhalmaza A-nak akkor A=B!!


Tehát ha pl. C halmaz D halmaznak reszhalmaza akkor C elemei szerepelnek a D-ben, és nincs olyan C elem ami ne szerepeljen D-ben.

És ha D reszhalmaza C-nek, akkor D elemei szerepelnek C-ben, és nincs olyan D elem ami ne szerepelne C-ben.


Tehát mindkét halmazban ugyanazok az elemek vannak. De ezt bizonyítani nem tudom sajnos....


2. Bizonyitsuk be hogy a reszhalmazlepzes tranzitiv művelet, azaz A reszhalmaza B-nek, B reszhalmaza C-nek, ekkor A reszhalmaza C-nek.


Ez egyértelmű de bizonyítani szinten nem tudom hogyan kell.



3. Milyen feltétel mellett igaz hogy A reszhalmaza B-nek esetén |A|<|B|??

Ez akkor igaz ha A nem egyenlő B-vel szerintem. De a megoldókulcs szerint akkor teljesül ha a halmazok vegesek.


4. Bizonyitsuk be hogy n elemu halmaz összes reszhalmazanak száma 2^n!

Ezt tudom hogy így van, és sokszor ki is számoltam már. De megint csak az a gond hogy bizonyítani nemtudom.


5. Igazoljuk hogy A reszhalmaza B-nek esetén B komplementere reszhalmaza A komplementerenek!!


Itt ugye tudom hogy ez így van, csak a franc igazolás itt is....


Ezekben segíteni tud valaki bizonyítani??


2021. jan. 25. 19:47
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1. Többféleképpen lehet bizonyítani, én most így fogom;

A részhalmaza B-nek -> A\B={} (a két halmaz különbsége üreshalmaz)

B részhalmaza A-nak -> B\A={}


Alapvetően tudjuk, hogy a kivonás művelete nem kommumtatív, tehát A\B =/= B\A, így csak akkor lehet egyenlőség, hogyha a két halmaz egyenlő, tehát A=B.


2. Mivel A részhalmaza B-nek, ezért B minden elemét tartalmazza A-nak. Mivel B részhalmaza C-nek, ezért C minden elemét tartalmazza B-nek. De mivel a B az A-nak minden elemét tartalmazza, ezért C-ben az A elemei is megtalálhatóak. Tehát A részhalmaza a C-nek.

Illetve ha az A halmaz üreshalmaz, akkor ígyis-úgyis részhalmaza C-nek.


3. Nem jó a válasz. Az biztos, hogy ha a két halmaz végtelen számosságú, akkor |A|<|B| nem igaz (illetve ha különbséget teszünk megszámlálható és megszámlálhatatlan végtelen között, akkor de, de most ezt ne vegyük figyelembe). Vagy az van, hogy az A véges, és a B végtelen, például A:={1}, B:=Z, vagy mindkét halmaz véges, akkor pedig az A valódi részhalmaza kell, hogy legyen B-nek, vagyis nem egyenlőek.


4. Pedig ennek közismertek a bizonyításai. Amit általában szoktak mondani; az n elemű halmaz k elemű részhalmazainak a száma (n alatt a k). Ez alapján az n elemű halmaznak (n alatt a 0) + (n alatt az 1) + (n alatt a 2) + ... + (n alatt az n-2) + (n alatt az n-1) + (n alatt az n) darab részhalmaza van. Ez az összeg a binomiális tétel alapján (1+1)^2-nel egyenlő, ami 2^n.


De lehet bizonyítani teljes indukcióval is, de a variációszámítás segítségével is.


5. Ezt passzolom.

2021. jan. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi sokat segítettél.

Köszönöm :)

2021. jan. 25. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!