Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem tudom megoldani a következ...

Nem tudom megoldani a következő fizika feladatot?

Figyelt kérdés
Képzeljünk el egy pontszerű hullámforrást és tőle távolabb egy síkhullámokat keltő hullámforrást, amik fázishelyesen azonos frekvenciával keltenek azonos hullámhosszúságú harmonikus hullámokat. Számolja végig, hogy milyen görbékkel lehet leírni az erősítési helyeket!

2021. ápr. 7. 07:48
 1/4 krwkco ***** válasza:
A pontszerű forrásnál a maximumhelyek körök mentén vannak. A síkhullámokat keltőnél egyenesek mentén. A körök és egyenesek metszéspontjában vannak az erősítési helyek. Ugyanez igaz a minimumokra is, csak a közbenső körökkel és egyenesekkel.
2021. ápr. 7. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szerintem az erősítési helyek egy parabolára esnek.
2021. ápr. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Sőt, biztos. Nem olyan nehéz belátni. Legyen a hullám terjedési sebessége c, a pontszerű forrás legyen az origóban, a síkszerű pedig az x0 pontban. Ekkor a terjedő görbék (hullámfrontok) egyenletei:


sík:

x = x0 - ct


pont:


y^2 + x^2 = (ct)^2


Rendezve, behelyettesítve:


y^2 = x0^2 - 2x0*x,


ami egy parabola. Ez minden azonos fázisú pontra kiszámolható. Vagyis a görbesereg egy parabolasereg.

2021. ápr. 9. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. ápr. 13. 10:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!