Angolból 28 szót kell megtanulni, még 3/7-ed része van hátra. Hány szót tanultam már meg?


Kijavítottam 15 gyerek dolgozatát, ami az osztály 3/5-öd része. Hány főből áll az osztály?



2021. ápr. 17. 23:15
 1/5 Z003 ***** válasza:
47%

(28/7)*3 = 13 szót kell még megtanulni

(15/3)*5=25 fős az osztály

2021. ápr. 17. 23:24
 2/5 anonim ***** válasza:

Javítanám az első hozzászóló (Z003) kolléga válaszát.


28 szó, hetes bontásban, az annyi mint 28/7 = 4, tehát az 1-heted része a szavaknak négy szó.

3/7-ed része még hátra van a tanulásból, tehát 7-3 = 4, azaz 4/7-ed részét tanultad már meg.


A két fenti megállapításból az következik, mivel 1/7-ed rész 4 szó, akkor 4/7-ed rész 4 x 4 = 16, tehát tizenhat szót tanultál már meg.

(és ami nem volt kérdés, 3/7-ed részt kell még megtanulni, azaz 3 x 4 = 12, tehát tizenkét szó megtanulása van még hátra.)


A második példa megoldása ugyanezt a logikát követi, annak az eredményét az első válaszoló is jól írta.

2021. ápr. 18. 00:51
 3/5 anonim ***** válasza:
33%
12.
2021. ápr. 18. 06:45
 4/5 anonim ***** válasza:
69%
25
2021. ápr. 18. 07:07
 5/5 krwkco ***** válasza:
52%

Ha számmal adott egy mennyiség (pl. 28) és egy bizonyos törtrészére (pl. 3/7) vagy kiváncsi, akkor a mennyiséget meg kell szoroznod a törttel. Ez praktikusan két fele módon mehet (ne tekintsd ezt képletnek, inkább műveleti utasításnak):

1. ha a mennyiség(28) osztható a nevezővel(7)

mennyiség*(számláló/nevező )=(mennyiség/nevező )*számláló

2. ha a mennyiség NEM osztható a számlálóval

mennyiség*(számláló/nevező )=(mennyiség*számláló)/nevező , utána a törtet egyszerűsíteni kell, amennyira csak lehet.

2021. ápr. 18. 09:43