Ha a levegő tengerszinten pascalban mért nyomását ,po' jelöli, és ,h' méter magasságban a nyomás pascalban mérve ,p', akkor ezen mennyiségek között az összefüggés: lg p=lg po-5,203*10^-5*h


a.) ha tengerszinten a nyomás 10^5 Pa, akkor mekkora a nyomás 8848 m magasan?


b.) milyen magasságban lesz a nyomás 50%-a a tengerszinten mért nyomásnak?



2021. ápr. 23. 09:08
 1/5 anonim ***** válasza:
81%
Hát a fent megadott képletbe kell csak behelyettesítened, majd beírnod a számológépbe. Ez tipikusan olyan feladat, ahol gondolkoznod sem kell, melyik részében akadtál el?
2021. ápr. 23. 09:10
 2/5 A kérdező kommentje:

túl egyszerűnek tűnt, hogy ennyi legyen...

viszont a b feladatnak nem tudom, hogy álljak neki

2021. ápr. 23. 09:22
 3/5 anonim ***** válasza:
Az sem bonyolult, csak ott a tengerszinten mért nyomás (p=10^5 Pa) valamint az adott magasságban lévő nyomás (p0=p/2 Pa) van megadva, és a h magasság a kérdés. Átrendezed h-ra, és ugyanúgy beírod a számológépbe.
2021. ápr. 23. 09:28
 4/5 anonim ***** válasza:

a)

Áttekinthetetlen a képlet, amit írtál, ezért én a Wikipédián szereplő közelítő képletet használtam. p = 10^(5 - (h/15 500)). Így 26 863 Pa jön ki a Csomolungma magasságában jellemző nyomásra.

.

b)

50 000 = 10^(5 - (h/15 500))

10^4,699 = 10^(5 - (h/15 500))

4,699 = 5 - h/15500

0,301 = h/15500

h = 4665,5 m

2021. ápr. 23. 09:45
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm, már érthető
2021. ápr. 23. 16:47