Pulito8679 kérdése:

Egy üzemben két dolgozót megbíznak egy feladattal,melyet együttes munkával 4 nap alatt kell elkészíteniük.Teljesíthetik-e a feladatot,ha munkatempójukat ismerve tudjuk róluk,hogy külön dolgozva az egyik 6 nap alatt,másik 9 nap alatt készülne el?

Matek. Egyenlet, aki tud kérem segítsen megoldani.

2021. ápr. 23. 22:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Az első munkás 1 nap alatt a munka 1/6 részével végezne, a második munkás az 1/9 részével. Közösen dolgozva 1 nap alatt az 1/6 + 1/9 = 3/18 + 2/18 = 5/18 részével végeznének, 4 nap alatt pedig a 4*(5/18)=20/18 részével. Mivel ez több, mint 1 egész, ezért a munkát kevesebb, mint 4 nap alatt meg tudják csinálni közösen.
2021. ápr. 23. 22:47
 2/9 anonim ***** válasza:

Józsi: 6 nap

Béla: 9 nap


ez egy fizikás képletbe helyettesíthető be, tehát a munka mindenkinek 1, mert egy egész munkát kell elvégezni, a hatásfoka józsinak 1/6-od, mert egy nap alatt a munka 1/6-át végzi el, Béla hatásfoka 1/9-ed, mert a munka 1/9-ét készíti el egy nap alatt.


az idő az 4, mivel 4 nap alatt kell megcsinálni.


1/6*4 + 1/9 * 4= 1,1111


tehát a munka minimum 1 kell legyen, 1,111 > 1, el tudják végezni 4 nap alatt a munkát.

2021. ápr. 23. 22:50
 3/9 anonim ***** válasza:
50%

"Fizikás képlet"


LoL...


A te "fizikás képletednek" az a neve, hogy egyenes arányosság elve.

2021. ápr. 23. 22:52
 4/9 anonim ***** válasza:

miért, szerinted a idő*teljesítmény=munka az nem fizika?


t*P=W

2021. ápr. 23. 22:57
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget.
2021. ápr. 23. 23:01
 6/9 anonim ***** válasza:
Dehogynem. De alapvetően az elv nem "fizikás".
2021. ápr. 23. 23:01
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem mondtam, hogy az elv fizikás, csak hogy egy képlet megtanulásával nem tudja elkeverni a dolgokat, ha a logikát nem látja benne akkor sem.
2021. ápr. 23. 23:05
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"ez egy fizikás képletbe helyettesíthető be"


Ha nem is mondtad, valahol azért mégiscsak ezt sugalltad.

A fő gond ezzel a megközelítéssel -és ne gondold azt, hogy szerintem ettől függetlenül hibás lenne-, hogy egyfelől ez egy kb. 6.-os témakörbe tartozó feladat, 6.-ban pedig még sehol sincsenek a hatásfokhoz. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy fizikai előzetes tudás nélkül is meg kell tudni ezt a feladot oldani.

2021. ápr. 23. 23:10
 9/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ez inkább nyolcadikos anyag, legalábbis nekem onnan rémlik, de ki tudja. Nagyon régen volt, arra viszont emlékszem, hogy mikor mi vettük általánosban már a fizika részét is tanultuk és sokan innen jegyezték meg (köztük én is)
2021. ápr. 23. 23:18