Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség az érzékelni...

Mi a különbség az érzékelni és az érezni között? Mikor melyiket használjuk?

Figyelt kérdés

Pl. betegségnél:

Lehet, hogy már tegnapelőtt is volt hőemelkedése, de igazán tegnap érzékelte/érezte, hogy beteg.

(tegnap kezdte érezni/érzékelni, hogy beteg)


2021. máj. 9. 16:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
78%
Gondolj arra, hogy mit nevezünk érzékszerveknek. És rögtön tudni fogod a választ.
2021. máj. 9. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Akkor a fentinél: érezte, hogy beteg?
2021. máj. 9. 19:04
 3/12 A kérdező kommentje:

A hideg ital megivása után éreztem/érzékeltem egyértelműen a torokfájást (de már korábban sem lehetett rendben a torkom).


Itt is éreztem a jó?

2021. máj. 9. 19:16
 4/12 anonim ***** válasza:
Igen
2021. máj. 9. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
De pl. szúnyogcsípés a bőrön, az már érzékelni?
2021. máj. 9. 19:38
 6/12 anonim ***** válasza:

Nem, az is érzés.


A legkönnyebben úgy tudod megállapítani hogy melyik, hogy az érzés egyszerűbb, pl.

Érzed hogy meleg van, érzed a finom étel illatát, biztonságban érzed magad, stb.

Viszont az érzékelés több összetevőből áll. Pl. Egy szál virágot tartasz a kezedben, amiről eszedbe jut a nyár, a jó idő, napsütés, vagy esetleg nőnap, amikor virágot kapnak a nők stb.


Ezek csak egyszerű példák, rengeteg dolgot lehetne még írni.

2021. máj. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Az "érzékelni" szót helyettesítheted az "észrevenni" szóval.


A példamondatok helyesen, és ahogy érzékelni-vel helyes lenne - szerintem:

Lehet, hogy már tegnapelőtt is volt hőemelkedése, de igazán tegnap érezte, hogy beteg.

Lehet, hogy már tegnapelőtt is volt hőemelkedése, de csak tegnap érzékelte, hogy beteg.


A hideg ital megivása után éreztem egyértelműen a torokfájást (de már korábban sem lehetett rendben a torkom).

A hideg ital megivása után érzékeltem a torokfájást, előtte nem vettem észre, hogy baj lenne.


Nem éreztem, hogy megcsíp a szúnyog. - Nem fájt, de lehet, hogy láttam, végignéztem.

Nem érzékeltem, hogy megcsíp a szúnyog. - Nem vettem észre, nem fogtam fel, hogy megcsíp a szúnyog. (És szerintem kicsit magyartalan.)


De például:

Érzékeltem, hogy valami közeledik balról, ezért fékeztem. - A szemem sarkából láttam, ha tudat alatt is, de az érzékszerveim felfigyeltek rá.

Éreztem, hogy valami jön balról. - ez inkább belső megérzés, nem az objektív szituációt írja le.

2021. máj. 10. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Vagy pl. egy gép is érzékelni tudja a bemenő jelet, nem érezni.
2021. máj. 10. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Akkor elvileg mindkettő helyes, csak attól függ, hogy fogalmazom? (Pl. az elsőnél: attól függ, mi volt előtte: csak vagy igazán)?

2021. máj. 10. 06:26
 10/12 A kérdező kommentje:

És itt:

Érezten, hogy az orromba megy az ásványvíz (a nagy nevetéstől).

Vagy érzékeltem?

2021. máj. 12. 19:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!