Egy egyenlő szárú haromszogbe írható kor sugara?


Az én számításaim szerint a haromszogbe írható kor sugara 2cm hosszú.

Helyes a válaszom??


2021. máj. 24. 23:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Elfelejtetted leírni, hogy mekkorák a háromszög oldalai. Vagy az alapja és a rajta fekvő szögek.
2021. máj. 24. 23:36
 2/11 anonim válasza:
55%
Az atló felé 😉
2021. máj. 24. 23:42
 3/11 anonim válasza:
0%
Fele...
2021. máj. 24. 23:42
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
#2 Egy háromszögnek mióta van átlója?
2021. máj. 24. 23:52
 5/11 A kérdező kommentje:

Bocsi.

A háromszög két egyenlő oldala 17-17cm.

Az alaphoz tartozó magasság 8cm.

2021. máj. 25. 00:13
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 3,1472cm jött ki, de valaki más számítását is várjuk meg.

Én 3 független egyenletet írtam fel:

1,: r^2+4^2=y^2

2,: r^2+13^2=(m-r)^2

3,: m^2+4^2=17^2


El is ronthattam valahol, késő van már.

2021. máj. 25. 01:06
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ennél sokkal egyszerűbb;


-Kiszámolod a magasságot Pitagorasz tételével:


m^2 + 4^2 = 17^2, ennek megoldása


m = gyök(273) centiméter


A beírható kör középpontját mindig a belső szögfelezők metszéspontja adja. Esetünkben az alapra merőleges magasság egyben az egyik belső szögfelező, és mivel merőleges, ezért ezzel egybeesik a kör egyik sugara, ez legyen r. A másik szögfelező a magasságot így r és gyök(273)-r részekre osztja, a szögfelezötétel értelmében ezek aránya a másik két oldal arányával egyezik meg, tehát


(gyök(273)-r)/r = 17/4, ennek pontos megoldása


r = 4*gyök(273)/21 cm, ezt oda kerekíted, ahova akarod. Ha viszont a lehető legkönnyebben számolható alakot akarod megkapni, akkor mindenkit érdemes bepakolni a gyökjek alá:


r=gyök(208/21).


Ez megegyezik a 6-os válaszával (kerekítőleg).

2021. máj. 25. 02:11
 8/11 A kérdező kommentje:

Az m^2 az mi?


Ezt úgy tudom elképzelni hogy az alapra állított merőleges és az egyik alapon fekvő szög szogfelezojének metszéspontja az alapra állított merőleges felező pontja lesz ami az alaptol 4cm távolságban van.


Tehát az m az alapon fekvő szög szogfelezo egyenese , aminek végpontjai a csúcs ahonnan indul a szogfelezo, és az alapra állított merőleges metszéspontja?

2021. máj. 25. 10:57
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Az m az alapra merőleges magasság, az m^2 pedig „m a másodikon”, vagyis m^2=m*m.

Az egyenlő szárú háromszög esetén tudjuk, hogy az alapra merőleges magasság felezi az alapot és merőleges rá, tehát behúzásával keletkezik egy derékszögű háromszög, melynek

-átfogója az eredeti egyenlő szárú háromszög szára, vagyis esetünkben 17 cm,

-egyik befogója az előbb behúzott magasság, ezt jelöltük m-mel,

-másik befogója az eredeti egyenlő szárú háromszög alapjának a fele, vagyis 4 cm.


Erre a derékszögű háromszögre írtam fel Pitagorasz tételét, amiből kijött a magasság hossza.


Egyébként nem igazán értem, hogy mit írtál, eléggé össze-vissza van a meglátásod.

2021. máj. 25. 11:26
 10/11 A kérdező kommentje:

Elnézést de az alaphoz tartozó magasság 8cm.

Nem az alap 8cm.

:)

2021. máj. 25. 11:57
1 2