Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell kiszámolni azt,...

Hogyan kell kiszámolni azt, hogy egy 150m3-es szoba hőmérséklete 25°C és behelyezek 1,5l -5°C-os vizet (jeget), hogy az mikorra és mennyire hűti le a szoba hőmérsékletét?

Figyelt kérdés

Páratartalma legyen "közepes", mondjuk 55%-os. Széláramlata mondjuk 10km/órás legyen (ventilátor).

Ha kihagytam volna bármilyen információt, akkor jelezzétek!



2021. júl. 9. 12:35
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Ez könnyű, ennyi jég sose fog hűteni rajta.
2021. júl. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
A legegyszerűbb, hogyha csinálsz egy mérést; megnézed, hogy mondjuk 15 percenként mekkora a hőmérséklet, ezt csinálod addig, amíg mérhető különbségű eredményeket kapsz, majd a kapott adatokra próbálsz egy függvényt fektetni. Valószínűleg valamilyen logaritmusos függvényt kell keresned.
2021. júl. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Q = c * m * dT

(Q: hőenergia, c: fajhő, m: tömeg, dT: hőmérséklet változás)

Ebből, mivel energia nem vész el (ha a szoba egy zárt rendszer):

c[víz] * m[víz] * dT[víz] = c[levegő] * m[levegő] * dT[levegő]

és

dT[víz] - dT[levegő] = 30°C

Kétism. egyenletrendszer, valamelyik dT-t kell kifejezni.


A probléma, hogy a szoba nagyon nem zárt rendszer, ill. hogy pl. a levegő fajhője függ a páratartalomtól, stb. Olyan kis értéket fogsz kapni, amit bőven ellensúlyoznak pl. a falak, mint hőhíd, ...

2021. júl. 9. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

#3-as jól mondja.


Azt, hogy mikorra hűti le a szobát, azt lehetetlen kiszámolni, maximum szimulálhatjuk számítógéppel.

2021. júl. 9. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Én kipróbáltam egy kicsi szobánál és ... mondom a részleteket. Első, hogy

- műanyag PET palackkal próbáltam

- 1,25 L-essel

- nyilván teljesen jéggé fagyott víz volt benne

- alá ment egy tálka amiben a palackon kívül gyöngyöző víz gyűlt össze, ami volt kb 1-2 dl (mire felolvadt a jég)

- ventillátor elé tettem alig fél méterre és a lapátok elé eső részre (középen nagy tárcsa van, ahol kevésbé fúj)


Lényegében totál semmi.


Szerintem a műanyag palack annyira lassan engedi át a hideget/meleget, hogy a falak és a levegő folyamatosan el is nyeli a hideget, amit képes leadni a műanyagon keresztül.


A youtube-on vannak jégre áramoltatott ventillátorok, az biztosan jó, az tuti hűt. De kell egy nagy műanyag doboz jéggel, amiből ki lehet venni a jeget. Meg kell a jég alá egy tál, ami az olvadó vizet felfogja. Itt egy video, de beírva "homemade air conditioner" lesznek találatok, lényegében ugyanannak a változatai. Szerintem doboz sem feltétlenül kell, mert elég a nagy jégtömb és alá egy valami. Viszont szerintem még az a nagy jég is a videoban hamar elolvad a például 30 fokos levegő befúvatással. Én tippelnék rá úgy fél órát és annyi. Tehát valószínűleg sok nagy jégtömb kell és nem egy. De itt a video. Ha megcsináltad közérdekből ide felteheted az eredményt.


https://www.youtube.com/watch?v=ITtlxjvLQis

2021. júl. 9. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ami viszont bejön, bár nem a szoba levegőjének hűtésére. Vizezd be a pólódat, legalább a vállad mellkasod magasságában elöl és hátul is. Még jobban fog esni ha hűtőből veszed ki a vizet és jó hideg. Ez használni fog. Meg igyál jó sok hideg vizet, az a szervezet belső hőjét hűti, bár rohangálni fogsz a mosdóba :)
2021. júl. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

"Meg igyál jó sok hideg vizet, az a szervezet belső hőjét hűti, bár rohangálni fogsz a mosdóba"

Nem biztos, hogy rohangálni fog, mert a javát kiizadja. Nekem is ez a gondom, hogy a vesém miatt sokat kellene innom, de a folyadék jó része el sem jut a vesémig. Kevesebbet járok slozira, mint télen, pedig többet iszom. :(

2021. júl. 9. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
#5, Én 3 db 1,5 L-es jeges palackkal próbáltam, mögéjük ventillátor, eléültem, és gondoltam örülés lesz. Nem volt örülés, semmi hűvöset nem éreztem.
2021. júl. 9. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
a méréshez, fentebb leírták a leglényegesebbeket, hőelnyelés, hőhíd, párolgás, + még hozzátenném ,hogy maga a mérő, vagyis egy ember, aki olvassa az adatokat,és a szobában tartózkodik, a testhőjével szintén visszamelegít a kipárolgástól függően.
2021. júl. 9. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Csak szólok, hogy az ember hőtermelése nyugalomban olyan 100W körül van.

Ez bőven több, mint a palackban olvadozó jég hűtése.

Használj ventillátort.

2021. júl. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!