[link]


Mi az egyenletek megoldása, értelmezési tartománya, ertekkeszlete?


Az első az szerintem x=1/2*sqrt(2)


2021. aug. 9. 20:33
 1/8 anonim ***** válasza:

Hát, nagyon nem.


Először is, gyököt vonsz:


tg(x) = +- 1/gyök(2), tehát ezt a két egyenletet kel külön-külön megoldani:


tg(x) = 1/gyök(2)


tg(x) = -1/gyök(2)


Ezek az egyenletek külön-külön megoldhatóak. Ha számológéppel számolunk, akkor ezeket kapjuk (két tizedesjegyre kerekítve, fokban):


x = 35,26°, és x = -35,26°


Tudjuk, hogy a tg(x) függvény periodikus, periódusa 180°, tehát a megoldáshalmaz:


x = 35,26° + k*180°, ahol k tetszőleges egész

x = -35,26° + k*180°, ahol k tetszőleges egész


Ezek uniója adja az eredeti egyenlet megoldáshalmazát. Rövidebben így lehet felírni:


x = +-35,26° + k*180°, ahol k tetszőleges egész.


A pontos megoldás pedig így néz ki:


x = +-arctg( 1/gyök(2) ) + k*180°, ahol k tetszőleges egész, ahol az "arctg" az arkusztangens, ami a tangens inverzfüggvénye a ]-90°;90°[ nyílt intervallumon.


Ha a megoldáshalmaz elemeit radiánban szeretnénk megadni, akkor csak váltsuk át a fokokat radiánba; tudjuk, hogy


180° = pi, osztunk 180-nal:

1° = pi/180, szorzunk 35,26-tal:

35,26° = 35,26*pi/180, tehát:


x = +-35,26*pi/180 + k*pi, ha nagyon szeretnénk, akkor az első tag ki is számítható:


x = +-0,6154 + k*pi.


Ellenőrzés WolframAlphával:


[link]


Értelmezési tartomány: az a kérdés, hogy milyen x-ek esetén végezhető el minden művelet. Azt tudjuk, hogy tg(90°), vagyis tg(pi/2) értéke nem adható meg, és ez pi-ként ugyanígy nem adható meg, tehát az értelmezése tartomány: x ∈ R\{pi/2 + k*2pi, k∈Z}


Értékkészlet: milyen értékeket vesz fel. A tg(x) függvény minden valós számot felvesz értékként, így az értékkészlet a valós számok halmaza, vagyis R.

2021. aug. 9. 21:31
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi.
2021. aug. 10. 06:18
 3/8 A kérdező kommentje:

Fuuuuu ez kicsit gyakoroltam, és belekeveredtem.


Tehát:


tg^2(2x)=1/2

tg2x=+-1/gyok(2)


Szóval a tg2x felvesz egy értéket a 2x-ben, ami 1/gyok(2).


Számítógéppel +-35,264…


De ezt 2x-ben veszi fel.

Tehát ezt osztjuk még 2-vel.


Azaz x=+-17,632…..


Vagy ez meg mindig rossz?

Bocs de kicsit megkeveredtem.

2021. aug. 10. 16:36
 4/8 anonim ***** válasza:

Ez így jó. Tegnap valahogy elkerülte a figyelmem, hogy 2x van a tangens argumentumában, ezért következetesen mindenhol tg(x)-et írtam.


Viszont tipikus hiba, hogy az ilyen egyenletmegoldásoknál nem osztják a periódust is. AZT IS KELL OSZTANI.


Tehát a vége az lesz, hogy x = +- 17,632° + k*90°, ahol k még mindig egész. Radiánban pedig k*pi/2 a vége, értelemszerűen.

2021. aug. 10. 16:58
 5/8 A kérdező kommentje:

Illetve akkor x=+-0,6154/2 ugye??



De van egy másik kérdésem amiben sokszor osszekavarodok.


Radian:

Az r sugarú körben az r hosszúságú korivhez tartozó középponti szög az egy radian.


Rad/360=r/(2*r+pi)

Rad=57,3 kb.


De akkor mi az hogy 2pi radian.

Meg miért pi radianban beszélnek sokszor a matekban?


Egysegsugaru kor kerülete 2*r*pi=2pi.


De akkor miért 2pi radian a teljes szög?

Ez a kérdésem?

2021. aug. 10. 17:52
 6/8 A kérdező kommentje:

Így kozepiskolaskent talán a válaszom az hogy a koriv hossza 2pi az egysegsugaru körben.

Ahogyan haladunk a koriv mentén úgy növekszik a radian is.


És amikor a kor kerületének a teljes hosszan vegighaladtunk, ami 2pi, akkor tulajdonképpen a szogunk is teljes lesz, tehát a radian 2pi-szer telt meg.

2021. aug. 10. 17:56
 7/8 anonim ***** válasza:

"Illetve akkor x=+-0,6154/2 ugye??"


Természetesen. Csak a periódusra helyeztem a hangsúlyt.


Ahogy leírtad a definíciót, 1 radián az a szögmérték, amelyhez az egységkörben egységnyi körív tartozik. Általánosságban pedig a radiánértéket a körív és a sugár hányadosként kapjuk meg (a hasonlóságra hivatkozva). Az egyenes arányosság elve szerint pedig úgy jön ki, hogy a teljesszög fokban 360°, radiánban pedig pont az egységkör kerülete, vagyis 2*1*pi=2pi, és emiatt lesz 360°=2*pi radián, 2-vel osztva pedig 180°=pi radián.


Hogy miért radiánban számolnak sok esetben, arra összetettebb a válasz, és magasabb matematikai körökben nyer értelmet. A lényeg az, hogy mivel gyakorlatilag két hosszmérték hányadosaként lett definiálva, ezért ez a szögmérték arányszám, tehát mértékegység nélküli, így nem kell állandóan átváltogatni, és emiatt is tekintenek rá valós számként (amikor valós számok halmazán kell számolni, akkor az eredményt radiánban kell megadni).


Egy harmadik lehetőség a szögek mérésére a gradián, ami a tudományos számológépeken még rajta van. Ott annyi az extra, hogy nem 360 egységre, hanem 400 egységre osztják a kört, ennek megfelelően a derékszög 100 gradián nagyságú. Valamilyen oknál fogva bizonyos helyzetekben ezzel könnyebb számolni. Persze még egyéb más szögmérési lehetőségek is vannak, de ezek a legelterjedtebbek.

2021. aug. 10. 18:21
 8/8 A kérdező kommentje:
Uhhhh köszönöm, ez nagyon jó tartalmas válasz volt. Érdekes. Köszi.
2021. aug. 10. 18:30