Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Adott két doboz, mindegyikben...

Adott két doboz, mindegyikben n darab alma. Ha meg akarunk enni egyet, akkor találomra kihúzunk valamelyik dobozból egyet. Egyik húzásnál észrevesszük hogy az adott doboz üres. Mi a valószínűsége hogy a másikban pontosan k darab alma van még?

Figyelt kérdés

Ugy gondolkoztam, hogy:

A feladat feltételes valószínűségről szól


B=kivalasztott fiókból már elfogytak a labdák, tehat n darabot kiszedtünk


P(B)=(1/2)^n


A=másik fiókban k labda van, azaz n-k darabot kiszedtünk


P(A)=(1/2)^(n-k)


P(A metszet B)=(1/2)^n * (1/2)^(n-k) = (1/2)^(2n-k)


P(A feltéve B)=P(A metszet B)/ P(B)=(1/2)^(2n-k) / (1/2)^n = (1/2)^(n-k)


Ez nekem furcs eredmény, mert nem hiszem hogy az A felteve B valószinüsege ugyanaz lenne mint az A-é. Gondolom a metszetet rontom el, de nem tudom hogy lenne helyesen. Aki tudja, segitene?



2021. szept. 20. 23:18
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés a matematika nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy két különböző elem (2n-k)-ad osztályú variációinak számából mekkora részarányt képeznek azok, amelyekben az egyik elem n-szer, a másik (n-k)-szor fordul elő. Ez utóbbiak végére képzelhetjük a hiányzó k db elemet, ami az egyik dobozban maradt almákat jelöli.


Az összes eset száma 2^(2n-k), ez az ismétléses variációk száma.

A minket érdeklő, azaz a kedvező esetek számát pedig ismétléses permutációval számíthatjuk ki:


(2n-k)!/(n!*(n-k)!), ami egyébként C(2n-k,n)-nel egyenlő.


Tehát a helyes válasz első közelítésben, ha a dolog nem lenne szimetrikus a dobozokra, akkor ez lenne:


C(2n-k,n) / 2^(2n-k)


De szimmetrikus, mivel az, hogy melyik elem melyik dobozból kivett almákat jelöli, önkényes. Ezért az eredményt kettővel meg kell szorozni. A következő közelítésben a megoldás tehát:


2*C(2n-k,n) / 2^(2n-k) = C(2n-k,n) / 2^(2n-k-1)


Viszont nekünk a tényleges eredményhez szükséges az, hogy az utolsó húzás a már üres dobozból történjen, aminek az esélye 50%, ezért még ezt az egészet meg kell szorozni 0.5-del. Ezért a tényleges megoldás mégis csak ez:


P = C(2n-k,n) / 2^(2n-k)


Ez az eredmény egyébként megegyezik Pelenkásfiú válaszával, csak ő a binomiális tétel alapján gondolkodott.


Szép feladat, nekem tetszett. :)

2021. szept. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

11-es vagyok.


Bocsánat, a megoldásom nem jó. Visszavonom. A 2^(2n-k) rossz gondolat, mivel ebben az is benne van, hogy az egyik elem (2n-k)-szer fordul elő, a másik meg egyszer sem.

2021. szept. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Pelenkásfiú gondolatmenete a helyes, binomiális eloszlással kell számolni.

Én számszakilag jót írtam, de rossz gondolatmenettel. Bocsánat.

2021. szept. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
És mi a hiba az 1-es válasz gondolatmenetében?
2021. szept. 21. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 dq ***** válasza:

.. egy kombinatorikai levezetés:


- folytatjuk az alma húzgálást, ez ugye nem változtat a valószínűségeken, egészen addig, amíg összesen 2n+1-szer nyúlunk dobozba


- 2^(2n+1) egyenlő esélyű eseményünk van, ez lesz az eseménytér


- minden egyes ilyen 2n+1 hosszú sorozathoz rendelhető egy k: amikor az egyik doboz kiürül, akkor hány darab alma van a másik dobozban (k=0,..,n)


- a valószínűség tehát: meg kell határozni, hogy k=k sorozatból hány darab van, és el kell osztani 2^(2n+1)-gyel


Mostantól az ilyen sorozatokat fogom összeszámolni. A húzás-sorozatokat 0-1 sorozatnak tekintem.


- Nézem azt, hogy ilyen "jó" sorozatban az n+(n-k)+1-edik helyen "0" áll, azaz a "0" feliratú doboz ürül ki először. Ekkor az előtte levő n+(n-k) helyen van n darab "0" és (n-k) darab "1". Ebből C(2n-k, n) darab van. Az utána levő k darab hely meg mind ad egy 2-es szorzót


- így C(2n-k,n) * 2^k darab ilyen sorozat adódik. Az n+(n-k)+1 - edik helyen állhat 1 is, ez még ad egy 2-es szorzót.


- a valószínűség így C(2n-k,n)*2^(k+1) / 2^(2n+1)


= C(2n-k,n)/2^(2n-k).

2021. szept. 21. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 dq ***** válasza:

Azt nem tudom, #11, hogyan veszed az összes esetet 2^(2n-k) darabnak?


Mik az események, eseménytér, stb?

2021. szept. 21. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

@16

Pont emiatt rossz a válaszom. Túl bő az eseménytér. Ami amúgy a 2n-k hosszúságú sorozatok tere. De ez hibás feltevés.

2021. szept. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Hú, köszi mindenkinek a válaszokat, de most belezavarodtam kicsit, melyik a jó megoldás? XD
2021. szept. 21. 22:08
 19/21 Pelenkásfiú ***** válasza:

A #3-ast nézd meg és hozzá a wikipedia-n a "binomiális eloszlás"-t! :)

A #4-esben pedig vannak konkrét valószínűségek is.

2021. szept. 21. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat :) akkor ezek szerint a feltételes valószínűség nem játszik itt szerepet?
2021. szept. 21. 23:52
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!