Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Adott két doboz, mindegyikben...

Adott két doboz, mindegyikben n darab alma. Ha meg akarunk enni egyet, akkor találomra kihúzunk valamelyik dobozból egyet. Egyik húzásnál észrevesszük hogy az adott doboz üres. Mi a valószínűsége hogy a másikban pontosan k darab alma van még?

Figyelt kérdés

Ugy gondolkoztam, hogy:

A feladat feltételes valószínűségről szól


B=kivalasztott fiókból már elfogytak a labdák, tehat n darabot kiszedtünk


P(B)=(1/2)^n


A=másik fiókban k labda van, azaz n-k darabot kiszedtünk


P(A)=(1/2)^(n-k)


P(A metszet B)=(1/2)^n * (1/2)^(n-k) = (1/2)^(2n-k)


P(A feltéve B)=P(A metszet B)/ P(B)=(1/2)^(2n-k) / (1/2)^n = (1/2)^(n-k)


Ez nekem furcs eredmény, mert nem hiszem hogy az A felteve B valószinüsege ugyanaz lenne mint az A-é. Gondolom a metszetet rontom el, de nem tudom hogy lenne helyesen. Aki tudja, segitene?



2021. szept. 20. 23:18
1 2 3
 21/21 Tom Benko ***** válasza:
Kihúzunk mindkettőből n-1-et, majd még egyet - ez is egy eset. Szóval azért ez egy kicsit izgalmasabb. Kihúzunk tehát n-1-et az egyik, és 0, 1, 2,..., n-1-et a másikból. Ezek összes sorrendje az összes lehetésges eset. (Mivel utoljára az egyikből kell kivennünk az utolsó almát.) A kedvező esetek, amikor (2n-k)-t veszünk ki, és a sorban az utolsó almát éppen az egyikből. Huhh, jó számolgatást.
2021. szept. 22. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!