Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene, elindultam a...

Valaki segítene, elindultam a feladat megoldásában de nem tudom hogy kell befejezni (?)

Figyelt kérdés
Egy osztályban minden diák jár a háromféle szakkör valamelyikére: 17-en matematikára, 13-an fizikára és 11-en kémiára. Azok száma, akik pontosan kétféle szakkörre járnak éppen négyszerese azok számának akik mindhárom szakkörön részt vesznek. Hányan járnak mindhárom szakkörre és mennyi az osztálylétszám ha az osztályba járó fiúk egyharmad része szemüveges, valamint a nem szemüveges fiúk száma egyenlő a lányok számával?

2021. okt. 17. 11:38
1 2
 1/17 krwkco ***** válasza:

Két változót érdemes felvenni:

pl. a három szakkörre járók számát és a szemüveges fiúk számát.

A feladat első és második fele alapján kétféleképpen lehet kiszámolni az osztálylétszámot. Ez egy egyenletet ad. A két ismeretlent annak figyelembevételével lehet meghatározni, hogy mindkettő pozitív egész.

2021. okt. 17. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Akkor ha mondjuk a három szakkörre járók száma x, a szemüveges fiúk száma y. Akkor a 2 szakkörre járók száma 4x.

Én úgy írtam fel hogy:

(17+13+11)-4x-2x

De ezzel sem stimmel nekem valami mert az x et 2szer veszem el, de akkor a 4x-et nem kéne 2szer elvenni?

2021. okt. 17. 11:57
 3/17 A kérdező kommentje:
És ez amit felírtam egyenlő lenne 5y-nal, mert y a szemüveges fiúk száma + 2szer 2y a nem szemüveges fiúk és a lányok
2021. okt. 17. 11:57
 4/17 krwkco ***** válasza:

"De ezzel sem stimmel nekem valami mert az x et 2szer veszem el, de akkor a 4x-et nem kéne 2szer elvenni?"

"Azok száma, akik pontosan kétféle szakkörre járnak éppen négyszerese azok számának akik mindhárom szakkörön részt vesznek."

Akik pontosan két szakkörre járnak, azoktól 1 szakkörlátogatási bizonyítványt kell elvenni, hogy az igazolványok száma egyenlő legyen az emberek számával. Akik 3-ra járnak, azoktól fejenként kettőt kell elvenni. Szóval a számolásod jó.

2021. okt. 17. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 krwkco ***** válasza:
Az 5y is jó.
2021. okt. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

(17+13+11)-4x-2x=5y

Tehát 41-6x=5y

Innen nem értem hogy kell a 2 ismeretlenest kiszamolni.

2021. okt. 17. 13:08
 7/17 krwkco ***** válasza:

41=5y+6x

x pozitív egész. Az egyik lehetőség: ki kell próbálni x=1,2,...stb-t amíg van értelme. Ez nem olyan sok eset. y-nak is pozitív egésznek kell lenni.

Elfajult esetként x vagy y lehetne 0 is, de egyrészt az nem ad jó megoldást, másrészt ebben az esetben kicsit furcsa lenne a feladat szövege.

2021. okt. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 krwkco ***** válasza:
A legegyszerűbb kipróbálás, ha 14-től kezdve 6-osával számolsz lefelé. Ami 5-el osztható, az megoldáshoz vezet. :-)
2021. okt. 17. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 krwkco ***** válasza:
41-től.
2021. okt. 17. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
De nem értem hogy honnan kéne tudnom hogy az x és az y az most mennyi :(
2021. okt. 17. 14:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!