Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerves vagy szervetlen vegyület?

XR115 kérdése:

Szerves vagy szervetlen vegyület?

Figyelt kérdés

H2O

C2P7O

NaCl

CH5O

CaCO3

CO2

SiC

C2H4O2

C2H6

C6H12O6

C30H48O3N

H2CO3



2021. okt. 28. 14:04
 1/10 krwkco ***** válasza:
54%
pl. [link]
2021. okt. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszi, de így nem jutok előrébb. Valaki nem tudja pontosan megmutatni hogy melyik milyen?
2021. okt. 29. 09:30
 3/10 HR20 válasza:
100%
Engem is érdekel a válasz erre a kérdésre.
2021. okt. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Tom Benko ***** válasza:
53%
Némelyik szerves, a többi szervetlen. Segítek: ha van benne CH kötés, akkor jó eséllyel szerves.
2021. okt. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ezek közül melyik az amelyik szerves és nem létezhet??
2021. okt. 29. 21:37
 6/10 Tom Benko ***** válasza:
100%
Mondd meg, szerinted melyik lehet és miért. Mi majd kijavítunk, ha kell.
2021. okt. 30. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Nem tudom talán ez C30H48O3N, azért mert nincs olyan képlet ahol az összes organogén elem van benne.

Akkor ez így jó???

2021. okt. 30. 16:21
 8/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

Szerintem olvasd újra a krwkco által küldött linket (1.), Tom Benko 4. válaszát, esetleg a tankönyvet:

[link]

"Szerves vegyületeknek nevezzük azokat a vegyületeket, amelyek felépítésében elsősorban szén és hidrogén, számos esetben oxigén és nitrogén is részt vesz"

Azaz egy szerves vegyületben nem kell, hogy meglegyen az összes organogén elem. Az általad megadott vegyület valóban szerves, de vannak mellette más szerves vegyületek is a felsoroltak között.

(Egyébként a fenti linkben található a házidhoz hasonló interaktív feladat, azt ajánlanám figyelmedbe a gyakorláshoz!)


* A tankönyvi definícióról (már ha nevezehtjük annak) sokat elmond, hogy az alapján az egyik feladatban szereplő vegyület hibásan lesz besorolva az általánosan elfogadott konvencióhoz képest.


** Egyébként is elég mókás feladat, mert tudomásom szerint nincs általánosan elfogadott definíció arra, mi szerves vegyület és mi nem. Az egyértelmű, hogy a szerves vegyületek szénvegyületek, de nem minden szénvegyületet tekintenek szervesnek, és a pontos besorolásban nincs egyetértés. Például a Tom Benko által adott definíció alapján a szén-tetraklorid, a teflon, a karbamid (urea) vagy épp az oxálsav nem tekinthető szerves vegyületnek, pedig általába oda szokták őket sorolni. Az itt felsorolt vegyületeknél mindenesetre jól alkalmazható ez a definíció.


** Van pár érdekes vegyület a feladatban.

C2P7O - Sosem hallottam ilyen vegyületről, és nem is találtam róla semmi értelmes linket, alapvetően ezt a középiskolai feladatot dobja ki. Így azért nehéz ezzel mit kezdeni...

CH5O - Ez tudtommal egy pozitív töltésű kation, ilyen összegképletű semleges molekula nem hiszem, hogy létezhetne.

2021. okt. 31. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:
100%
@sadam87: ezért is tettem hozzá, hogy jó eséllyel. Valójában eléggé nagy az átfedés.
2021. nov. 1. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#9

Jogos. De egyébként szokták használni definícióként is (lásd az angol wikipedia linket), bár mint írtam, nem tökéletes.

2021. nov. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!