Ezeket hogy kell kiszámolni? (matek százalék számitás)


1. feladat:

Egy boltban 1350 dkg szalámi 2700 ft-ba kerül. Mennyibe kerül 450 dkg szalámi?


2. feladat: Egy boltban mindent 20% kedvezménnyel árulnak. Mennyiért vehetem meg azt a nadrágot ami eredetileg 12.000 ft-ba kerül es azt a cipőt ami eredetileg 18.000 ft-ba? Meg tudom venni mindkettőt ha 25.000 ft-ot viszek magammal?


A szamolas pontos menetet lerinatok?



2021. nov. 9. 16:40
 1/2 anonim ***** válasza:
60%

1) Egyenes arányosság: 450/1350=x/2700 ...


2)

0,8*12000= ...

0,8*18000= ...

2021. nov. 9. 16:44
 2/2 anonim ***** válasza:

Általános iskolai matekkönyvben nincs benne? Kb. ötödikes anyag..


Az elsőt még egyszerűbben is ki lehet számolni, mint az 1-es által javasolt aránypár (az a klasszikus megoldás egyébként)

Rögtön látni, hogy az 1350 dkg egyharmada a 450. Tehát az árat is harmadolni kell... 2700/3=900


2: meg tudod venni, mert a 30e ft 80%-a = 24.000 ft.

A számolást leírta az előző. :)

2021. nov. 9. 16:48