Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ennek a parabolának hogyan...

Ennek a parabolának hogyan hatarozom meg az adatait?

Figyelt kérdés

Y=-17/54x^2+5/6x+13/3


Én arra gondoltam hogy a jobb oldalon x^2 alakra próbálom hozni a kifejezést.


Tehát:


-17/54*(x-102/540)^2+c


Ugye a paramétert szeretném meghatározni.

Illetve a tengelyét szeretném meghatározni, úgye ehhez x koordinatara van szükség.

Ezért a “c” értek nem fontos, hiszen az csak az y tengely mentén tologatja a parabolankat, és a paraméter nem változik tőle.


De a tengely nem x=102/540 lesz a megoldókulcs szerint.


Mit rontok el, milyen gondolatmenet kell hogy meg tudjam oldani a feladatot??


2021. dec. 17. 22:33
 1/4 A kérdező kommentje:

Bocsánat én számoltam el.

Tehát ez lesz az egyenlet:


-17/54*(x-45/34)^2+c


Ekkor megtudjuk határozni a parabola tengelyét, tengelypontjat, és tengelyponti erintojet.


De van kérdésem:


Hogyan tudom ezekből a paraméter, fokuszpont, és vezeregyenest meghatározni?


Én erre gondoltam:


X helyére pl. 5-ot behelyettesitek.

Ekkor megkapom hogy x=5 helyen mit vesz fel a függvény.

Ezt nevezzük P pontmak(5;y).


És ekkor megvizsgalom hogy a fokuszpont és a vezeregyenestol milyen távolságra van a P pont.


Tehát legyen fokuszpont F(45/34; c+p/2).

Vezér egyenes v=y=c-p/2.

“c” az a parabola egyenleteben szereplő konstans.


Tehát p-re kapok egy másodfokú egyenletet ha jól tudom.


Ezután már könnyen meg tudom határozni az adatokat.


A gondolatmenet így jó, vagy hibazok valahol?

2021. dec. 17. 23:40
 2/4 anonim ***** válasza:

Kicsit off leszek, de a tengelypontot (a szélsőérték helyét) egyszerűbben is meg tudod határozni; ahogy mondtad, a konstans csak függőlegesen tologatja a függvényt, emiatt nézheted csak a -17/54x^2+5/6x kifejezést is. Tudjuk, hogy a parabola értékei szimmetrikusak egy bizonyos tengelyre, így csak annyi a dolgod, hogy a fenti kifejezést egyenlővé teszed 0-val, és megoldod az egyenletet. A tengelypont helye a két gyöktől egyenlő távolságra lesz.

Ezzel csak annyit akarok mondani, hogy nem kell teljes négyzetté alakítanod a kifejezést, hogy megtudd a tengelypontját.


A vezéregyenest és a fókuszpontot innen elindulva meg tudod határozni azzal a módszerrel, ahogy elkezdted felírni, tehát ha megvan a tengelypont, akkor fel tudod írni paraméteresen a fókuszpontot és a vezéregyenes egy pontját, ezután választasz egy pontot a paraboláról, amiről tudod, hgy milyen távolságra van a fókuszponttól és a vezéregyenestől, így kapva egy egyenletrendszert, amit meg tudsz oldani p-re.

2021. dec. 18. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha y=a*x^2+b*x+c,

akkor a tengelypont első koordinátája -b/(2a),

a paraméter: p=1/(2|a|).


A többi megy ezután?

2021. dec. 18. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szepem köszönöm a hosszú választ.


#3-as : azt tudom hogy úgy meg lehet oldani sokkal könnyebben, de direkt nem azt a módszert választottam.

2021. dec. 18. 11:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!