Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen változások mentek...

Milyen változások mentek végbe? (fizikai, kémiai, egyesülés, bomlás, exoterm folyamat, endoterm folyamat)

Figyelt kérdés

a jég olvadása:

a víz bontása:

magnézium égése:

a cukor hevítése:

a jód szublimálása:

a vaspor és a kénpor elkeverése:

a vaspor és a kénpor keverék hevítése:

a gyufa meggyújtása:

a víz forrása:

a hidrogén égése:

(nem kérnék negatív kommentárokat)


2010. szept. 9. 10:12
 1/5 anonim ***** válasza:
70%

Nem fogom leírni a megoldást, rájössz arra magadtól is, ha gondolkodsz.

Fizikai változás az, amikor az anyag nem változik meg, ugyanaz marad. Ha például felmelegítesz egy pohár vizet, attól a víz még nem változik alkohollá (sajnos :-), víz marad, csak melegebb lesz és jól leforrázod vele magadat. Nézd végig a listát, hol történik ilyen!

Kémiai változás során az anyag átalakul: ha például kilököd a festetlen vasdarabot az esőre, elrozsdál. Ekkor már nem vasból áll, hanem vas-oxidból. Megváltozott az anyag, kémiai változásról van szó.

Egyértelmű: amire az előbb nem fogtad rá, hogy fizikai változás, az most kémiai lesz.

A kémiai változás tovább bontható egyesülésre vagy bomlásra. Ez sem nehéz: ha több kezdeti anyagod van, mint végterméked, akkor egyesülésről van szó. Például az égések ilyenek: van éghető anyagod és oxigéned (ez kettő), aztán lesz egy oxidod (ez meg egy). Megnézed a kémiai reakciókat és örülsz, ha találsz ilyet.

A bomlás a fordítottja: kevesebb kiindulási anyagod van, mint végterméked. A vízbontás jó példa rá: van kezdetben a víz (ez mondjuk egy anyag), végül pedig hidrogén és oxigén (ez meg kettő).

Ettől független az, hogy egy reakció endoterm vagy exoterm. Endoterm reakció esetén a reakcióhoz hő kell, vagyis a reagáló anyagok hőt vesznek fel, lehűtik a környezetet. Erre most hirtelen nem jut eszembe jó példa (nem vagyok vegyész). Exoterm reakciónál a reakció hőtermeléssel jár, a reakció során a reagáló anyagok felmelegítik a környezetüket (ilyen mondjuk az égés).

Azt hiszem, innentől nem nehéz megoldani.

(ha viszont nincs kedved gondolkodni, lusta vagy és csak a megoldást szeretnéd lemásnolni anélkül, hogy értenéd, akkor én kérek elnézést, amiért próbáltam elmagyarázni...)

2010. szept. 9. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
érteni értem. Csak az egyik ismerősömmel teljesen máshogy csináltuk meg a feladatot és kíváncsi lennék melyikünk gondolja jól. De am. köszi :)
2010. szept. 9. 11:02
 3/5 anonim ***** válasza:
Írjátok be a két megoldást, és kijavítom őket.
2010. szept. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi,de van egy ismerősöm aki vegyészeti suliba jár és segített.
2010. szept. 9. 18:24
 5/5 anonim válasza:
Leírnátok nekem légyszíves?
2014. szept. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!