Én pont fordítva gondolnám. Mivel egy O2 mulekula két oxigénionból áll, amik ráadásul kétszeresen negatív töltésűek, ezért négy elektron anyagmennyisége kéne egy oxigénmekula anyagmennyiségéhez. Ezt hol értelmezem rosszul, miért a másik képlet a jó?

2022. jan. 23. 20:01
 1/6 A kérdező kommentje:
Bocsi, n(O2) nem pedig N(O2)
2022. jan. 23. 20:03
 2/6 anonim ***** válasza:

Az elgondolás helyes, csak fordítottan gondolkozol.


Ha van négy elektronod, akkor 4/4=1 O2 molekulát tudsz kirakni belőle.

Egy mol oxigénmolekulából negyedannyi (1/4) elektront tudsz "kivenni".


Vagyis ha 1 almában 4 mag van, akkor 1 mag 1/4-egy almában van.

2022. jan. 23. 22:34
 3/6 anonim ***** válasza:

és az n az oxigénmolekula anyagmennyiségére utal, szóval n/4 = n(elektron)


NA nekem is este van :D

2022. jan. 23. 22:35
 4/6 A kérdező kommentje:

Huh, nekem picit még magas. Szóval ugye a n(elektron) az összes átfolyó elektron anyagmennyisége ugye? Legyen mondjuk 10 mol. Ha ezt osztom 4-el, akkor 2,5 mol O2-t tudok leválasztani valami rendszerrel ezzel, de akkor lényegében erre el is fogytak az elektronok és mondjuk nem keletkezhet a 2,5 mol mellett 10/2=5 mol H2?


És akkor 2.5 mol O2-ből kaphatok 2,5*2*2=10 mol elektront? Ebben az esetben az első 2-es azt jelöli, hogy két oxigénionból van, a másik meg hogy 2-szeres egy oxigénion töltése?

2022. jan. 23. 22:58
 5/6 anonim ***** válasza:

Ennek az a trükkje, hogy amit egyikből elveszel, azt a másiknak adod, hiszen sosincs "egy zacskó elektronod". Töltés nincs szabadon.


Az oxidionokat oxidálni kell, elektronokat kell levenni róluk, amit a hidrogénionok felvehetnek, az az redukalodnak.


Igen, 10 mol O2 esetén 2,5 az átfolyó elektronmennyiség, de ezt "levesszük" róluk a katódon, és az anódon rácuppantjuk a hidrogénionokra. 2,5*2, vagyis 5 mol gáz fejlődik.


De egyszerűbb ha felírod a nettó folyamatokat:


O2 + 4 e- = 2O2-

H2 = 2 H+ + 2e-


Így jobban látszik a sztöchiometria, meg hogy melyik oldalon mi van.

2022. jan. 24. 08:14
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:)
2022. jan. 24. 09:24