Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Megakadtam egy kémia érettségi...

Megakadtam egy kémia érettségi feladatban, valaki segítene?

Figyelt kérdés

489 mg nitrálóelegyet (tömény kénsav és tömény salétromsav nem vízmentes elegyét) vízzel pontosan 100 cm3-re hígítunk. Az így kapott savoldat semlegesítéséhez 8,74 cm3 3,74 tömegszázalékos 1,04 g/cm3 sűrűségű nátrium-hidroxid oldat szükséges. A semlegesítés után (azonos hőmérsékletű) bárium-nitrát oldatot öntünk az oldathoz. A szulfátcsapadék keletkezése közben 66,5 J hőfejlődés tapasztalható.

Határozza meg, hány tömegszázalék kénsavat illetve salétromsavat tartalmaz a nitrálóelegy!


Eljutottam magamtól odáig, hogy kiszámoltam a n(NaOH)=8,50 mmol-t. Itt megakadtam és megnéztem a megoldókulcsot, de nem értem sajnos.


Megoldókulcs:

n(NaOH) = 2 · n(H2SO4) + n(HNO3) összefüggés, vagy egyenletek:

n(HNO3) = 8,5 mmol – 7 mmol = 1,5 mmol

m(HNO3) = 1,5 mmol · 63 mg/mmol = 94,5 mg 1 pont

A nitrálóelegy 70,1 m/m%-a H2SO4, 19,3 m/m%-a HNO3.


Fogalmam sincs, honna szedte, hogy a 8,5 mmol-ból 7 mmolt kéne kivonni. Valaki elmagyarázná?



2022. febr. 6. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Gondolom a báriumos adatból kiszámolta, hogy 3,5 mmol kénsav volt, és kivonta a kétszeresét a NaOH anyagmennyiségéből az egyenlet alapján
2022. febr. 6. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Huh, nem igazán értem, hogy a báriumos adatból ez hogyan jön ki.
2022. febr. 7. 11:50
 3/5 A kérdező kommentje:
Rájöttem:) Viszont az nem világos, hogy miért a kétszeresét vonja ki a NaOH anyagmennyiségéből. Azt értem, hogy 2:1 arányban vannak a salétromsavval, de mivel 3,5 mmol H2SO4 van, nem 3,5/2 mmol HNO3 lenne? Tudom, hogy ez a számok alapján nem jön ki, csak nekem így lenne logikus
2022. febr. 7. 11:54
 4/5 anonim ***** válasza:

Azért, mert az NaOH-t semlegesítettük a két savval. Tehát a savak protonszáma (H+) egyenlő az NaOH hidroxidion-számával (OH-), mivel ez a közömbösítés lényege. És mivel 1 mol kénsav 2 mol protont tud leadni, ezért kétszer számoljuk ebben az egyenletben:

n(NaOH) = 2 · n(H2SO4) + n(HNO3)

2022. febr. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2022. febr. 7. 13:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!