Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell megoldani ezt a...

Hogyan kell megoldani ezt a valószínűségszámítás feladatot?

Figyelt kérdés

Sziasztok, Az alábbi feladat részletes megoldásában kérném a segítségeteket. Előre is köszönöm szépen.


Egy dobozba 90 db fémgolyót raktak. Ebből 70db piros, 20db sárga színű. Majd a dobozba véletlenszerűen bedobáltak 10 db gyenge mágnest is.

a.) Mi a valószínűsége annak, hogy a mágnesek csak piros golyókhoz kapcsolódtak?

b.) Mi a valószínűsége annak, hogy a mágnesek csak sárga golyókhoz kapcsolódtak?

c.) Mi a valószínűsége, hogy a mágnesek csak mágneshez kapcsolódtak?


2022. febr. 19. 19:23
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Kevés kevesebb legkevesebb
2022. febr. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 krwkco ***** válasza:
100%

Egy mágnes csak egy golyóhoz tud kapcsolódni? Vagy lapos korong és akár két golyó is hozzátapad? Vagy a mágnes is egy ugyanakkora golyó, mint a piros vagy a sárga és akár 12 golyó is körbeveheti?

Ez a mágnes + golyó felállás érthetetlenné teszi a feladatot.

2022. febr. 19. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Bocsánat, pontosítok:

- Egy mágnes csak egy golyóhoz kapcsolódhat

- A mágnes is egy ugyanolyan méretű golyó mint a többi, de önmagával is kapcsolódhat


Igaz, leírhattam volna egyszerűbben is:

Egy hordóba 90 egység anyagot raktak. Ebből 70 egység "A", 20 egység "B" komponens. Majd véletlenszerűen bedobáltak 10 egység "C" típust is. Egy komponenshez csak egy másik kapcsolódhat. Az "A" és a "B" önmagával és egymással sem kapcsolódik.


a.) Mi a valószínűsége annak, hogy a C komponens csak A komponenshez kapcsolódik?


a.) Mi a valószínűsége annak, hogy a C komponens csak A komponenshez kapcsolódik?


c.) Mi a valószínűsége, hogy a C komponens csak C-hez kapcsolódik majd?


Remélem így jobban sikerült leírnom a kérdést...

2022. febr. 19. 20:32
 4/16 krwkco ***** válasza:

Aki ezt a feladatot kitalálta, az nem érti a valószínűségszámítást, a mágnesességet, meg a fizikát.

Az ilyen valószínűségszámítási feladatokat úgy szokták megoldani, hogy összeszámolják az összes lehetséges eset számát és elosztják vele a kedvező esetek számát. De ez csak akkor működik, ha minden esetnek azonos a valószínűsége.

Pl. van két golyónk és két mágnesünk. Jól összerázzuk őket hogy elszakadjanak egymástól. Utána hagyjuk, hogy egyesüljenek, akkor az az eset, ahol a két mágnes kapcsolódik ugyanolyan valószínűségű, mint az, hogy egy-egy mágnes egy-egy golyóval kapcsolódik? Szerintem nem.

Ezt a feladatot Te találtad ki?

2022. febr. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

#4, nem kell minden feladatban a valóságalapot keresni. Értjük, hogy a feladat kitalálója mit akar, a béna megfogalmazás ellenére is.


Hogy senkinek ne legyen semmi problémája a feladattal, inkább átfogalmazom;


Egy táncpróbán 70 piros és 20 sárga szoknyás lány van. Ebbe a társaságba beeresztenek 10 zöld szoknyás lányt, akik egyesével párt keresnek maguknak, bármilyen szoknyaszínnel párosodhatnak (a többiek, akiknek nem jutott pár, ezután fognak párt választani a többi pártalan közül, de a kérdések szempontjából ez nem is lényeges). Mekkora annak a valószínűsége, hogy


-minden zöld szoknyás lány csak piros szoknyás lányt választ?

-minden zöld szoknyás lány csak sárga szoknyás lányt választ?

-minden zöld szoknyás lány csak zöld szoknyás lányt választ?

2022. febr. 19. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 krwkco ***** válasza:

#5

Ez jó megközelítés, de én még most sem érzem, hogy ez rendben lenne.

Először is: "Ebbe a társaságba beeresztenek 10 zöld szoknyás lányt, akik egyesével párt keresnek maguknak". Ez a mechanizmus nem jó. A zöld szoknyások találnak valakit és sosem fog zöld a zölddel párt képezni. Mert aki zöld szoknyás előbb jött, annak már van párja.

Inkább azt tudom elképzelni, hogy az összes lány bent van a szobában és sötétben bolyonganak. Amikor ketten összeütköznek, akkor felkiáltanak és felgyujtják a villanyt. Ha legalább egyikük zöld szoknyás, akkor kész a pár, leülnek a sarokba. Ha egyikük sem az, akkor eltávolodnak és leoltják a villanyt. És addig folytatódik a bolyongás, amig minden zöld szoknyás le nem ül.

De így sem látom, hogy ha csak két zöld és két piros szoknya van a szobában, akkor a lehetséges elrendezéseknek egyenlő-e a valószínűsége.

zöld1-zöld2, piros1, piros2

zöld1-piros1, zöld2-piros2

zöld1-piros2, zöld2-piros1

Talán, ha még a következő esetet is hozzávesszük:

zöld2-zöld1, piros1, piros2

2022. febr. 19. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Úgy értettem, hogy a 10 lányt egyszerre eresztik be, és "találomra" (véletlenszerűen) keresnek maguknak párt. De az a megközelítés is jó, amit te írsz (bár kicsit nyakatekert és "nem életszerű", de a feladat szempontjából végülis mindegy is).


A második részét nem egészen értem az írásodnak, de én így számoltam; a kedvező esetek száma eléggé triviális, azt nem írtam le, ami nagyobb kihívást jelent, az az összes eset megszámolása; aszerint vizsgáljuk az eseteket, hogy hány zöld szoknyás pár képződik;


1. eset: nincs zöld szoknyás pár, ekkor 90*89*88*87*86*85*84*83*82*81-féleképpen állhatnak össze a párok.


2. eset: 1 zöld pár van. Először állítsuk össze a zöld párt, ezt 10*9/2=45-féleképpen tudjuk megtenni, a többiekből 90*89*88*87*86*85*84*83-féleképpen lehet vegyespárt kialakítani, így ebben az esetben 45*90*89*88*87*86*85*84*83-féle lehetőség van.


3. eset: 2 zöld pár van. Itt is először tudjuk le a zöld párokat: (10*9)/2 * (8*7)/2 = 1260-féleképpen tudjuk megtenni, de mivel ezen párok sorrendje sem számít, ezért osztunk még 2!=2-vel, tehát 630-féle módon tudunk két zöld párt kialakítani. A maradékot 90*89*88*87*86*85-féleképpen tudjuk párosítani, tehát itt 630*90*89*88*87*86*85 lehetőség van.


4. eset: 3 zöld pár van. A zöld párok száma így néz ki: (10*9)/2 * (8*7)/2 * (6*5)/2 = 18.900, de mivel a párok sorrendje itt sem számít, ezért osztunk 3!=6-tal, így 3150-et kapunk. A megmaradt 4 zöldet 90*89*88*87-féleképpen tudjuk párba rendezni, tehát itt 3150*90*89*88*87 lehetőséget kapunk.


5. eset: 4 zöld pár van. A zöld párok számítása: (10*9)/2 * (8*7)/2 * (6*5)/2 * (4*3)/2 = 113.400, de a sorrendiség nem számít, így osztunk még 4!=24-gyel, így 4725-öt kapunk. A maradék két zöldből 90*89 pár alkotható, tehát 4725*90*89 esetben lesz pontosan 4 zöld párunk.


6. eset: csak zöld párunk van. A korábbiakhoz hasonlóan; (10*9)/2 * (8*7)/2 * (6*5)/2 * (4*3)/2 * (2*1)/2 = 113.400, majd még osztunk 5!=120-szal, így 945-öt kapunk, tehát 945 esetben lesznek csak zöld párok.


Az összes esetet a fenti 6 esetben kapott számok összege fogja kiadni.

2022. febr. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 krwkco ***** válasza:

Ez valóban korrekt összeszámolása a feladat feltételei szerint különbözőnek tekinthető eseteknek.

De pl. az első 10 vörös szoknyás kapcsolódása első 10 zöld szoknyással vajon ugyanolyan valószínűségű elemi esemény, mint a 10 zöldszoknyás párba állása 1-2 3-4 5-6 7-8 9-10 módon?

Mert ez a feltétele, hogy jól kedvező/összes alapon valószínűséget lehessen számolni.

Pl. egy kocka esetében is csak akkor alkalmazható, hogy pl. a páros valószínűsége 3/6=0,5, ha mind a 6 szám valószínűsége egyenlő. Ha a hatos cinkelve van, akkor nem.

2022. febr. 19. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 krwkco ***** válasza:
Ha a bolyongásos párképzést nézzük, akkor az előbb említett első elemi esetnek az a feltétele, hogy 10 ember pontosan meghatározott 10 másik emberrel találkozzon. Míg az 5 zöld párnak az a feltétele, hogy 5 ember pontosan meghatározott 5 másik emberrel találkozzon. Nem hiszem, hogy ez a két eseménysor egyenlő valószínűséggel következne be.
2022. febr. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Értem, hogy mit mondasz. Gyakorlatilag az a „problémád”, hogy az egyik esetben 10 pár alakul, a másikban pedig csak 5 (meg az ezek között mozgó lehetőségek), így ebből akár az is kijöhet, hogy az 5 páros megalakulása kisebb, vagy épp nagyobb valószínűségű eset, mint a 10 páré.


Én arra is gondoltam, hogy az összes esetben ha összeszedjük a párokat, lehet, hogy azok sorrendjével is kellene számolni, vagyis a faktoriálisokkal nem is kellene osztani.


Még át kell gondolnom ezeket a dolgokat.

2022. febr. 19. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!