Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerves kémia feladatban...

Szerves kémia feladatban segítség?

Figyelt kérdés

37,2 m/m% szenet és 55,0 m/m% klórt tartalmazó vegyület a fentieken kívül még hidrogént tartalmaz. Milyen képletre következtethetünk ebből?

Elegendő adat áll-e rendelkezésünkre a molekula szerkezetének pontos

megállapítására?


Valaki le tudná vezetni nekem légyszíves?



2022. febr. 24. 23:26
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nézzünk 100 gramm anyagot.

Ebben van ugye 37,2 g C, 55,0 g Cl, 7,8 g H.

Nézzük meg mondjuk annyi anyagnak az összetételét, amiben 35,5 gramm klór van. Ha arányosítjuk a szén mennyiségét, akkor 24 grammot kapunk (37,2/55,0*35,5), illetve ha a hidrogént is kiszámoljuk, akkor 5 grammot kapunk.

(Ehhez a számoláshoz még egy kis magyarázat:

Ugye tudjuk, hogy 55,0 gramm klór mellett -> 37,2 gramm szén van.

35,5 gramm klór mellett lesz -> 37,2/55,0*35,5 gramm szén.)

Tehát az elemek aránya: 2:1:5 (C:Cl:H), tehát a vegyület képlete (C2H5Cl)n, ahol n egy egész szám, ugyanis nyilván nem tudjuk az előző adatból, hogy mi a képlete. Lehetne akár ilyen erővel pl. C4H10Cl2 is, annak is ilyen az összetétele.

Viszont! Ha belegondolunk, m darab szénből álló szénlánchoz 2m+2 ligandum kapcsolódhat. Tehát pl. nem is létezik C4H10Cl2 vegyület, mert az már 2m+4 lenne ugye. S így tovább, n értékének növelésével csak romlik a helyzetünk, ennélfogva a vegyület összegképlete C2H5Cl.

Azt viszont már meghagyom neked, hogy ehhez az összegképlethez találj szerkezeti képletet. Remélem, nem lesz nehéz :) Az is kérdés még, hogy van-e több. Ez is megválaszolható, ha keresel szerkezeti képleteket hozzá :)

2022. febr. 25. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!:) Lehet, hogy butaság, de ugye a molekulaképlet miatt alkán lesz és nyílt. Úgyhogy én csak egy szerkezeti képletet találtam hozzá, a CH3CH2Cl-t. Remélem jó ez a megoldás.
2022. márc. 3. 00:11
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen, pontosan. Még nevet találj hozzá, de szerintem az menni fog

Ha mással lenne kérdésed még esetleg, írj nyugodtan privátban!😇

2022. márc. 3. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi:)
2022. márc. 7. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!