Hogy lehet egy sima számot átváltani sinussá,cosinussá vagy tangensé?

Pl. Sin (x-π/4)=-0,5

2022. márc. 20. 22:39
 1/6 anonim ***** válasza:
63%
Arcsin, arccos, arctan.
2022. márc. 20. 23:07
 2/6 A kérdező kommentje:
Micsoda?
2022. márc. 20. 23:09
 3/6 anonim ***** válasza:
79%
A számológéppel úgy, hogy mielőtt megnyomod a sin/cos/tan gombok valamelyikét, előtte le kell nyomnod a SHIFT/2ndF gombok valamelyikét (számológéptől függ, hogy melyik van, de szinte kivétel nélkül a bal felső sarokba rakják ezt a gombot). Ha kétsoros számolgéped van, akkor a SHIFT+sin lenyomása után egy sin-nek kell megjelennie egy pici (-1)-essel, tehát sin-1 -et kell látnod. Ezután beütöd a (-0,5)-öt, majd kapsz egy számot; ha a számológép DEG-ben van, akkor (-30)-at, ha RAD-ban, akkor a (-pi/6)-ot, vagy annak megfelelő tizedestörtet. Alapvetően végtelen sok olyan szög van, amelynek szinusza (-0,5), viszont a számológép ezekből csak egyet ad ki, a te feladatod az összes többi megtalálása a függvény tulajdonságait felhasználva. Ez azért van, mert a számológépbe az arkuszszinusz függvény lett beírva, aminek értelmezési tartománya a [-1;1] intervallum, értékkészlete a [-pi/2;pi/2] intervallum.
2022. márc. 20. 23:35
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a -30 kijött, radiánban meg ≈-0,52. Ennek kapcsán felmerült egy új kérdés,hogy ezt a -0,52-t hogy tudom π/6-ra váltani?

Vagy ilyen formában is jó a megoldás, hogy

Sin (x-π/4)=-0,5

I. x-π/4=-30+2kπ

x=π/4-30+2kπ

2022. márc. 21. 00:15
 5/6 anonim ***** válasza:
77%

Ebben a formában totálisan rossz, mert kevered a fokot a radiánnal.

Ha olyan a számológéped, akkor az képes kiírni konkrétan törtalakban, ha nem, akkor nem. A tizedestörtalakból nehéz rájönni, hogy (-pi/6)-ot kellene kapnunk, de mivel tudjuk, hogy fokban ez (-30°), ezért a fokot át tudjuk könnyen váltani radiánba. Egyébként ha azt sejtjük, hogy pi/valami alakú a szám, akkor osszuk el pi-vel, hátha racionális eredményt kapunk. Esetünkben (-1/6) az, amit a számológépnek ki kellene adnia, és ebből tudjuk, hogy (-pi/6) a radiánérték.

Az ilyen egyenleteket egyszerűbb úgy megoldani, hogy áttérünk fokba, és a végén visszatérünk radiánba. Esetünkben ez lenne az egyenlet:


sin(x-45°)=-0,5, majd a következő lépés az, amit írtál, csak fokban;


x-45° = -30° + k*360°, ahol k egész,

x = 15° + k*360°, és itt visszatérünk radiánba:

x = pi/12 + k*2pi.


A másik egyenlet pedig:


x-45° = -150° + k*360°, ahol k egész,

x = -105° + k*360°, végül

x = -7pi/12 + k*2pi.

2022. márc. 21. 00:37
 6/6 A kérdező kommentje:
Zseni vagy, köszönöm!
2022. márc. 21. 07:26