1) A bús képű lovag, és fegyverhordozója, ugyanazon az útvonalon halad. Az egyik 2,5 lépést, a másik 2 lépést tesz meg mp-ként. Amikor a lovag célba ér, a fegyverhordozó még 600 lépésre van a céltól. Hány perc alatt teszi meg a távot a lovag? Milyen hosszú ez az út? (A lépés itt hosszegység)


2) 2 város között az útat a személyvonat 1,5 órával kevesebb idő alatt teszi meg, mint a tehervonat. A személyvonat átlag sebbessége 60km/h, a tehervonaté 45km/h. Hány óra alatt teszik meg a vonatok a távolságot? Milyen messze van egymástól a két város?



2022. márc. 25. 17:18
 1/4 krwkco ***** válasza:

Az ilyen feladatokat úgy kell kezdeni, hogy valamelyik ismeretlent egy betűvel jelölsz. Pl. az úthosszt vagy az időt.

Utána mondatokra bontod a szöveget és elvégzed az egy-egy mondatban levő számításokat:

pl. "Amikor a lovag célba ér" ----> t=s/2,5lépés/másodperc.

Utána keresel egy olyan mennyiséget, amit kétféleképpen is kiszámoltál, és a két számítást egyenlővé teszed.

És az így keletkezett egyenletet megoldod a benne szereplő ismeretlenre.

2022. márc. 25. 18:36
 2/4 krwkco ***** válasza:

Látom, kiemelted és dőlnek a válaszok. :-?

Eddig mire jutottál?

2022. márc. 28. 09:37
 3/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

1. Számold ki, hogy másodpercenként hány lépéssel marad le a fegyverhordozó! (Ez egy kivonás.)

Mivel tudod, hogy amikor a lovag célba ért, akkor a fegyverhordozó 600 lépéssel van lemaradva, ki tudod számolni, hogy hány másodperc alatt lett ennyi hátránya. (Osztás.)

A másodperceket átváltod percre és meg is van az első válasz.

Mivel tudod a lovag sebességét (2,5 lépés/mp), valamint hogy hány másodpercig tartott neki az út, a "v=s/t" képlet megfelelő alkalmazásával megkapod, hogy hány lépés hosszú az út.

2022. márc. 28. 16:57
 4/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

2. Szintén csak a v=s/t képletet kell tudnod.

Átalakítva: s=v*t.

Azt tudjuk, hogy a két vonat által megtett út egyenlő.

v₁ * t₁ = v₂ * t₂

A v-ket be tudod helyettesíteni.

A t₂ helyett pedig írhatod, hogy "t₁ + 1,5", hiszen az egyik vonatnak 1,5 órával többre van szüksége.

Azt gondold át, hogy melyik sebesség melyik oldalra való!

Így már csak egyetlen ismeretlen van, ki tudod számolni.

2022. márc. 28. 17:01