Melyek voltak a legelső rabszolgatartó városok? Mikor alakult ki a történelemben a rabszolgaság intézménye?

Figyelt kérdés

2022. márc. 27. 13:14
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Szerintem a rabszolgaság a városok megjelenése elött már létezett.
2022. márc. 27. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Mit értsek az alatt, hogy szerinted? Biztosra vehető válasz kéne!

Konkrétan időben elhelyezve.

2022. márc. 27. 16:33
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom bizonyítani, hogy az őskorban az emberek tartottak-e rabszolgákat, de elképzelhetőnek tartom.
2022. márc. 27. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az ókorban már voltak rabszolgák, tehát időszámításunk előtt több ezer évvel már voltak, mégpedig nagyjából akárhol világszerte. Ami biztos az az írásos feljegyzések kora, mert erre leletet találni nehézkes, kérdéses lenne egy ábrázolásba a belemagyarázás miatt. De egy példa Hammurapi törvényoszlopa nagyjából i.e. 1700 környékéről már írja a rabszolgák meglétét. A tulajdon elleni bűncselekményeknél például szerepel benne a szökött rabszolgák bújtatása. És más helyeken is benne van, mint a rabszolgák adás-vételének szabályozásánál, stb.


Az ókori egyiptomiaknál is van írásos feljegyzés, de náluk háromféle rabszolgaság is volt. Valamint erősen vitatható, hogy mennyire is a mai értelmében vett rabszolgaságot jelentett, mivel a szó fordítása nem illik teljesen a mai rabszolga kifejezés jelentésére. Az egyiptomi írásokban a rabszolgának mondható embereket „sqrw-anx”-ként említik, ami azt jelenti, hogy „életre kötve”. Ez még a jobbággyal is lehet azonos.


De az ókorban már sok feljegyzés van rabszolgákról, akik első lépésben inkább hadifoglyok voltak. Kb mindenfelé az ókorban voltak már rabszolgák.


Vannak elméletek i.e. 10 000 környékéről is, de szerintem azok nagyon megkérdőjelezhetőek és nyilván nagyon közvetett következtetések lehetnek, de azt nem ismerem pontosabban. Az ókor biztos.

2022. márc. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

jujj de elírtam :) jav


Ami biztos az az írásos feljegyzések kora, mert erre van ugye írás is rabszolgákról, de az írást megelőzően leletet találni nehézkes, kérdéses lenne egy ábrázolásba a belemagyarázás miatt.

2022. márc. 27. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Az ókor tetszik! :)

Köszi.


(Az „sqrw-anx” mit jelent?)

2022. márc. 27. 21:50
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A jelentése is ott van. Amúgy meg nincs igazából ilyen, hogy első ez, meg első amaz. Max a legrégebbit tudják leadatolni valamiből, de az csak az ismert első, és nem a történelem első valamije. Teljesen kizárt, hogy megtalálják például az első írást, amit tényleg először írt le valaki. Nincs rá esély. A rabszolgaság is ilyen, a legelső ismert előtt is nyilván volt máshol. Ezt általánosan lehet csak így nézni, hogy az ókorban már biztosan volt és több helyen is.
2022. márc. 28. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Szerintem ennek kb ugy 8-10 ezer éve lehetett elöször realítása. Amikor az őskort meghaladva, az emberiség elkezdett letelepedni, és mezőgazdasággal foglalkozni. Amikor már volt valamiféle szervezett életforma, legalább pár ezer fős közöség, akik képesek voltak másokat kényszeríteni. Mert mondjuk egy 20-30 fős őserdőben koborló, gyüjtőgető törzsnél, nehezen tudom elképzelni, hogy rabszolgákkal bajlódjanak.
2022. márc. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#7

Akkor ezek szerint ez nem elírás: „sqrw-anx”?

Köszi.

2022. márc. 28. 22:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!