Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jók lettek-e a végeredmények?...

Jók lettek-e a végeredmények? (Matematika)

Figyelt kérdés

1. Adottak az A(3;5) B(4;14) és C(10;2) pontok. Hogyan válasszuk meg a "p" valós számot, hogy AC és az AB-p*AC vektorok merőlegesek legyenek?


2. Adjunk meg olyan "v" vektort, amely az a=(5;2) és a b=(4;-3) vektorok által bezárt szög szögfelezőjével párhuzamos!



Sikerült megoldani a feladatokat, de nem épp olyan eredményeket kaptam, amik helyesnek tűnnek.

1. feladatnál: p=-10/29

2. feladatnál: ilyen vektor például a v(5;66/100) (66/100 alatt nem 2/3-ot értek, irracionális szám jött ki és csak kerekítettem.)



2022. ápr. 17. 19:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az első stimmel, a másodiknál meg hogy reagálna a tanárod arra a hackre, hogy a null-vektor iránya tetszőleges, így párhuzamos lesz a szögfelezővel (ahogy bármelyik más vektorral is)?


Amúgy a második szerintem nem stimmel, az a vektor kisebb szöget zár be az x tengellyel, mint a b, és a két ellenkező oldalára mutatnak, szóval a kérdéses vektor két komponense nem lehet azonos előjelű, mint nálad. (De kiszámolva, és az x komponenst 5-re normálva nekem is irracionális szám jön ki az y komponensre.)

2022. ápr. 17. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az első tökéletes.


A második biztosan nem jó; ha felrajzolnád a két vektort, akkor már szemmértékre is azt kapnád, hogy a "szögfelező-helyvektor" az x-tenger "alá" mutat, tehát az első koordináta pozitív, a második negatív.


Egy pontos megoldás (GeoGebrával teszteltem):


v( 5+gyök(18,56) ; 2-gyök(10,44) )

2022. ápr. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Gondoltam nekifutok megint és rájöttem, hogy mit rontottam el.


A 0,66 az -0,66 akar lenni.

Tehát a vektor a v(5;-66/100). Ez már inkább helyesnek tűnik. Amennyiben jól számoltam ez ugyanaz, mint amit a második hozzászóló írt, csupán ő egy 1,86* hosszabb vektort adott meg, szóval tényleg minden stimmel. :)

[link]


Köszi a segítséget!

2022. ápr. 17. 21:15
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a másodikra az (5; (130 – 25*sqrt(29))/7) ≈ (5; –0,6613) vektor jött ki. Szóval kerekítve stimmel. Szép számolás!


Amúgy ha szabad tennem egy észrevételt, akkor lehet, hogy egyszerűbb úgy, hogy veszel két vektor, amik párhuzamosak az eredeti a és b vektorokkal, de egyforma hosszúak (például elosztod őket a hosszukkal), és ezeket összeadod. Ugye ha egyforma hosszúak, akkor az összeadásnál a paralelogramma rombusz lesz, aminek az átlója (a két vektor összege), éppen felezi a szögeket.


Az első (20:15-ös) válaszoló voltam.

2022. ápr. 17. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy mennyire számít a pontosság, de nem árt, hogyha látsz egy minden szempontból pontos számolást is; én így számoltam:


Először kiszámoltam a vektorok hosszát:


a vektor hossza: gyök(29)

b vektor hossza: 5


Jó lett volna, hogyha a két vektor egyenlő hosszú, mert akkor a közös kezdőpontjuk és a két végpontjuk egy egyenlő szárú háromszöget határoztak volna meg, amelynek szárszöge a két vektor szöge, így elég lett volna csak a két végpont által meghatározott szakasz felezőpontját kiszámolni.

De szerencsére tudjuk azt, hogy ha egy vektort egy pozitív skalárral szorzunk/osztunk, akkor az eredetivel párhuzamos marad, annak hossza pedig ugyanúgy a skalár szerint változik. Ha a b vektort 5-tel osztjuk (1/5-del szorozzuk), majd gyök(29)-cel szorozzuk, akkor a b vektorból ezt kapjuk ( a lehetséges összevonások után): (gyök(18,56) ; -gyök(10,44)). Könnyen ellenőrizhető, hogy ennek hossza is gyök(29) egységnyi, és így előállt az, ami miatt az elején bánkódtunk, hogy nincs meg.


Innen pedig csak egyszerűen kiszámoljuk a két végpont által meghatározott szakasz felezőpontját:


felezőpont: ( (5+gyök(18,56)) / 2 ; (2-gyök(10,44))/2 )


Ha a helyvektor ebbe a pontba mutat, akkor az a vektor felezni fogja az eredeti vektorok által meghatározott (hegyes)szöget. Ezt a vektort nyugodt szívvel szorozhatjuk 2-vel, így a "/2"-ktől meg tudunk szabadulni, így kapjuk azt a vektort, amit a 2-es válaszban írtam.

2022. ápr. 17. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és mint láthatod, úgy kaptuk meg a végeredményt, hogy közben nem számoltuk ki a két vektor által bezárt szöget, ami így egy kicsit elegánsabbá teszi a levezetést.
2022. ápr. 17. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

> „Ezt a vektort nyugodt szívvel szorozhatjuk 2-vel,”

Tulajdonképpen nyugodtan szorozhatjuk bármilyen valós számmal (de legalábbis egy pozitívval mindenképpen, még hepciás matektanárok esetén is), akkor is jó vektort kapunk. Így például szorozhatjuk 5/((5+gyök(18,56)) / 2)-vel, és akkor az x komponense 5 lesz, az y komponensét pedig közvetlenül összehasonlíthatjuk a kérdező eredményével ellenőrzésképpen.

2022. ápr. 17. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!