Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Rácsenergia számolásnál hiba?

Rácsenergia számolásnál hiba?

Figyelt kérdés

Kémia 2017. idegen nyelvű 7. feladat c-részénél a rácsenergiát úgy számolja, hogy: Reakcióhő=|Ehidratációs|-|Erács|


Viszont én úgy tanultam, hogy az olvadáshőt úgy lehet, hogy: Olvadáshő=|Erács|-|Ehidratációs|

Azt hittem volna, hogy a reakcióhővel is így kell, nem fordítva, mert az olvadáshő is egyfajta reakcióhő. Miért kell itt megfordítani a sorrendet?



2022. máj. 4. 20:35
 1/2 sadam87 ***** válasza:

"Kémia 2017. idegen nyelvű 7. feladat c-részénél a rácsenergiát úgy számolja, hogy: Reakcióhő=|Ehidratációs|-|Erács|"

Nem így számol. Így számol:

Reakcióhő = -E(hidratációs)-E(rács)

A feladatban pedig azért így számol, mert a feladatban levő reakció egy csapadékképződés. A csapadékképződés során megszűmnik az ionok hidratációja (ezért a hidratációs energiákat ki kell vonni), és az ionok rácsba lépnek (pont ellentétesen az olvadással), ezért a rácsenergiát (a rácsban levő ionok felszabadításához szükséges energiát) is ki kell vonni. (Az olvadásnál éppen, hogy felszabadulnak az ionok a rácsból, ezért szerepel ott a rácsenergia pozitív előjellel. Az meg igaz, hogy akár tekinthetsz is úgy az olvadásra, mint egyfajta reakcióra (bár nem kémiai reakció!!!), de az még nem jelenti azt, hogy akkor automatikusan pozitív előjellel szerepel benne a rácsenergia. Attól függ, hogy milyen előjellel szerepel (vagy egyáltalán szerepel) a reakció kiszámításában a rácsenrgia, hogy mi történik a kristályráccsal).

"Viszont én úgy tanultam, hogy az olvadáshőt úgy lehet, hogy: Olvadáshő=|Erács|-|Ehidratációs|"

Már miért kéne az olvadáshőt így kiszámolni? Miért történne az olvadásnál hidratáció?

2022. máj. 7. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Fogalmam sincs igazából miért kéne, ezeket nem magyarázta el a tanár különösebben csak a képleteket tanította meg.
2022. máj. 7. 20:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!