Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy jármű 50 méter utat tesz...

Adrian.Leverkuhn kérdése:

Egy jármű 50 méter utat tesz meg, miközben sebessége 36 km/h-ról 54 km/h-ra nő. Mekkora a gyorsulása?

Figyelt kérdés

Más eredményt kaptam, mint a megoldókulcsban szerepel, ennek tisztázásban kérném a segítségeteket.


Megoldókulcs:

s= 50 m

v0 = 10 m/s

v1= 15 m/s


s= (v1-v0)/2 * t = 2,5*t

t= 50/2,5 = 20 s

a = 5/20 m/s^2


Saját megoldás: készítettem egy sebesség-idő grafikont, ahol a 10 m/s és 15 m/s-hoz tartozó értékek kijelölnek egy függvénygörbe alatti trapézt. Ennek a trapéznak a területe az 50 méter úttal egyezik meg.


50 = (10+15)/2 * delta t = 12,5*delta t,

amiből delta t = 4 s

Így a gyorsulás a = delta v / delta t = (15-10)/4 = 5/4 m/s^2


Köszönöm a segítséget előre is.



2022. máj. 30. 08:56
 1/4 anonim ***** válasza:
0%

Ha jól látom, akkor azt rontottad el, hogy azeredeti példában a v0 és a v1 adatokat nem kivontad, hanem összeadtad. Hogy az összeadásnál felcserélted az adatokat, az nyilván nem számít, csak a rend kedvéért jó, ha sorrendben helyettesíted be az értékeket a képletbe. Mert pont a kivonásnál nem mindegy, hogy miből mit vonsz ki, hiszen átmegy ellentétes előjelbe.


Első ránézésre ezt szedtem le. Bocs, én már öreg vagyok ehhez 50 felett. 😂 Csak érdekelt.

2022. máj. 30. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Tied a jó.



Az s= (v1-v0)/2 * t képlet hibás a megoldókulcsban.

2022. máj. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a megoldókulcs a rossz, mert egyenletes gyorsulásnál az átlagsebeséggel lehet és kell is számolni, ezért összeadni kéne, nem kivonni: s= (v1+v0)/2 * t
2022. máj. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm.
2022. máj. 30. 18:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!