Gabo13 kérdése:

Hogyan tudhatom meg egy adott ismétlés nélküli kombináció elemének sorszámát?


pl.: 10 alatt 3

első elem 1,2,3

utolsó elem 8,9,10

hányadik elem a 4,5,6?



2022. jún. 10. 10:50
 1/3 anonim ***** válasza:
Felírod mind a 120 lehetőséget az általad kitalált sorrend alapján és megnézed. Nem egyértelmű a sorszámozásod meg a kiválasztásnál (kombinációnál) nem számít a sorrend.
2022. jún. 11. 12:20
 2/3 anonim válasza:
Igazából sehányadik. Mert 10 alatt a 3 esetében a sorrend nem számít. Maximum úgy lehet megcsinálni ahogy #1 írta, de annak sincsen értelme.
2022. jún. 11. 12:34
 3/3 tatyesz ***** válasza:

Nyilván sorrendbe tehetők a kiválasztások, ahogy a kérdező a példában írta.

1.: 1, 2, 3

2.: 1, 2, 4

3.: 1, 2, 5

...

k.: 4, 5, 6

k+1.: 4, 5, 7

k+2.: 4, 5, 8

...

utolsók:

7, 8, 9

7, 8, 10

7, 9, 10

8, 9, 10


Leszámolni úgy lehetne, hogy megnézzük hány 1-essel kezdődő van: 9 alatt a 2 = 36

Ez 1, 2, 3-tól tart 1, 9, 10-ig


Ezután a 2-vel kezdődőek: 8 alatt a 2 = 28

Ezért a 2, 9, 10 a 36 + 28 = 64-dik a sorban.


Ezután jönnek a 3-mal kezdődőek: 7 alatt a 2 = 21

Ezért a 3, 9, 10 a 64 + 21 = 85-dik a sorban.


A 3, 9, 10 után a 4, 5, 6 jön, ami ezért a 86-dik.

2022. jún. 12. 12:30