Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia, kristályvíz tartalmú...

Kémia, kristályvíz tartalmú oldat számolás mi alapján?

Figyelt kérdés

Kérem valakit vezesse le, ezt a feladatot, mert nem értem:

100 g kristályvíztartalmú réz (II)-szulfátot hány g 5,0 m/m%-os oldatban

kell feloldani, hogy 10,0 m/m%-os oldatunk keletkezzen?


Miből kell kiindulni? A 100 g CUSO4 5H2O -ból vagy ezt át kell számolni réz(II)-szulfátba? Ha utóbbi, akkor 64 g CUSO4 jön ki, de a maradék kristályvízzel mi történik? Mármint azt hozzá kell számítani az oldat víztartalmához? És ha töményítjük vagy hígítjuk az oldatot akkor ezzel a kristályvízzel mi történik? Gondolom, nem marad állandó, ugye?



2022. okt. 2. 12:42
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Jól gondolod, a CuSO4 az oldott anyag tartalomhoz adódik hozzá, a kristályvíz pedig az oldószerhez.


Kezdetben van egy 5%-os oldat, ami mondjuk x g, így 0.05x g CuSO4 van benne.


És ahhoz ha hozzáadunk 100 g kristályvizes sót, lesz egy x+100 g tömegű oldat. Ez 10%-os, az oldott anyag benne pedig 0.05x+64 g lesz (ami volt az eredeti oldatban+amit hozzáadtunk). És akkor az oldott anyag=oldat*0.1, vagyis

0.05x+64=(x+100)*0.1

Erre megkapod az x-et, ami az eredeti oldat tömege.


Én szoktam rajzolni is hozzá, és odaírom mindenhez az adatokat, és akkor látom hogy hogy változnak az adatok.

2022. okt. 2. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!