KeRD. kérdése:

Magyar kártyából (4-szer 8 lap) 5-öt kihúzunk. Hány esetben lesz köztük a) mind az öt piros ? Segítség kellene hogy eltudjak indulni és megtudjam csinálni a többit.:)


2022. nov. 1. 13:25
 1/3 Baluba ***** válasza:

A megoldás, mint oly sokszor, most is Jó/Összes alakban a legkönnyebb.

Az összes az tipikus, hány különböző módon tudunk 5 kártyát kiválasztani 32 közül?

A jó nagyon hasonló, hány különböző módon tudunk 5 pirosat kiválasztani?

2022. nov. 1. 14:11
 2/3 anonim ***** válasza:

Az első majdnem jót írt, de mégsem. Ugyanis nem a valószínűség a kérdés, hanem hogy hány esetben valósul meg az, hogy 5 darab pirosat húzunk.


Ahhoz, hogy ennek neki tudjunk kezdeni, felmerül a kérdés, hogy a kihúzott lapok sorrendje számít-e vagy sem.


Ha számít, akkor könnyű dolgunk van, egyszerűen csak 8*7*6*5*4=6720 lesz az eredmény.


Ha nem számít a sorrend (mert például egyszerre húzzuk ki az 5 lapot), akkor azt kell megnéznünk, hogy egy konkrét lapsorozatot hányféleképpen tudnánk kihúzni, hogyha számítana a sorrend. Például legyen az 5 lap: ABCDE, ezeket egymás mellé a tanultak szerint 5!=5*4*3*2*1=120-féleképpen tudjuk letenni. Ez azt jelenti, hogy amikor számított a sorrend a lapok között, akkor 120-as csoportokba lehetett terelni azokat az eseteket, amik azonos lapokból álltak, tehát egyszerűen csak osztunk 120-szal, így 6720/120=56-féle lehetőségünk van arra, hogy a pakliból 5 pirosat húzzunk.

2022. nov. 1. 15:04
 3/3 krwkco ***** válasza:

"Hány esetben lesz köztük..."

Ez nem jó kérdés. Egyetértesz? Tudod korrigálni?

2022. nov. 1. 15:11