Fizika: A 3776 m magas Fujira (Japán) mentünk kirándulni. Hogyan változott a légnyomás értéke?

Figyelt kérdés

2022. nov. 21. 06:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Attól függ. Ha mondjuk a 8848m magas Csomolungmáról (Nepál) mentél oda akkor nőtt a légnyomás értéke. Ha a kb 200m-en lévő Cibakházáról (Magyarország) akkor csökkent.


írd nyugodtan a lapra, hogy mivel az indulási feltételek nem ismertek ezért nem lehet megválaszolni a kérdést.

2022. nov. 21. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

köszönöm, természetesen a kérdést úgy gondolták hogy mi az osztály mentünk kirándulni Magyarországról.

csak ennyi lenne a válasz hogy csökkent? és ezt hogy számoltad ki? mi alapján?

2022. nov. 21. 08:35
 3/9 anonim ***** válasza:

Ahogy írtam teljesen pontatlan a kérdés, ebből nem lehet egyértelműen kitalálni, hogy mire gondolt a költő.


Nincs mit kiszámolni rajta. Tengerszinten kb 10km-nyi levegő nyomása nyomja a válladat, 3776m-en meg kb 6.6km, szóval egyértelmű, hogy kisebb a nyomás.


Lehet a kedves tanár-közeg szeretné ha konkrét nyomásváltozást számolnád ki, csak az nem arra válasz, hogy "hogyan" hanem arra, hogy "mennyivel". Elég szomorú, hogy a tanárod képtelen a kérdést egyértelműen feltenni. (már amennyiben tényleg így hangzik a kérdése, hogy te leírtad)

2022. nov. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

köszönöm. a kérdés valóban így hangzik. de erre nekem válaszolni kell mindenképp és nem kifogást találni. Mi lehet a pontos válasz kérlek segíts. erről az óráról kimaradtam.


A 3776 m magas Fujira (Japán) mentünk kirándulni.

Hogyan változott a légnyomás értéke?

2022. nov. 21. 17:06
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha Magyarországról mész a Fujira, akkor először repülőre szállsz, akkor csökken a légnyomás. Legalább 1 átszállás kell, amíg leszáll a repülő, addig növekszik, amikor megint felszáll, akkor csökken. Amikor a repülőtérről elindulsz megmászni a Fujit, akkor megint csökken a légnyomás egészen addig, amíg fel nem érsz.


Jó utat a Fujira! Most nagyon havas, vigyázz magadra! Fentről viszont gyönyörű a kilátás (ha tiszta idő van). Út közben vannak állomások, amin megpihenhetnél, ha nyáron mennél. Most minden zárva van. Jó, ez csak viccs volt, nyilván nem akarsz valóban felmenni, pedig hóban is érdemes, én egy szeptemberi havazás után voltam.

2022. nov. 21. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
44%
Megválaszoltam a kérdést. írd oda a tanárodnak, hogy ő személy szerint ne tüntessen inkább örüljön, hogy valahol melegedhet.
2022. nov. 21. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 krwkco ***** válasza:

Elvileg a légnyomás a felettünk levő levegőoszlop súlya osztva az oszlop keresztmetszetével.

Számolhatsz 1 négyzetméteres oszloppal. Képzeletben fel kell osztani 1 m magas kockákra. A legalsó kockában ismerjük a légnyomást és a levegő tömegét.

A felette levő kockára már nem hat a legalsó kocka súlya, ezért kisebb benne a légnyomás. A gáztörvény alapján ki lehet számolni a benne levő levegő tömegét.

És így tovább 3776 m magasságig. Integrálni kell vagy egy sorozat összegét nézni. És csökkenteni lehet a felosztás magasságát. Ha ettől már nem változik lényegesen az eredmény, akkor jó lesz.

Nagyon precíz számításnál figyelembe lehetne venni a tömegvonzás csökkenését is, de 4 km magasan a 6000 km-es földsugárhoz képest kicsi a változás.

2022. nov. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 krwkco ***** válasza:

"A 3776 m magas Fujira (Japán) mentünk kirándulni. Hogyan változott a légnyomás értéke?"

A légnyomás a felettünk levő levegőoszlop súlya osztva az oszlop keresztmetszetével.

Ha magasabbra megyünk, kevesebb levegő lesz felettünk, aminek a súlya kívülről nyom minket és más dolgokat.

Például a légnyomásmérő légüres teret tartalmazó kis dobozkáját. Annak az esetében belülről kifelé nem hat erő, ezért a nagyobb külső nyomás hatására jobban összenyomódik és az alacsonyabb értékű számok irányába mozgatja a motatót.

Ha alacsonyabb szintről felmegyünk egy magas hegyre, akkor körülöttünk a légnyomás csökkenni fog.

2022. nov. 22. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm, valaki a képletet is leírná? behelyettesítve.
2022. nov. 30. 06:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!